W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

III edycja Konkursu Norwidowskiego – podsumowanie w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie 16.02.2024

20.02.2024

Norwid ciągle żywy. [ZDJĘCIA I NAGRANIA]

W sali Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie na okrągłym, stylowym stole znajdują się papierowe, szare i białe torby z prezentami oraz bordowe katalogi ułożone w stos. Po prawej strone stoi stylowe, tapicerowane krzesło. Za stołem znajduje się bilbord, na którego szarym tle są: logo Samorząd Województwa Lubelskiego - herb (biegnący biały jeleń na czerwonym tle), napisy: "Warto być Polakiem", "Program Samorząd Województwa Lubelskiego, którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych" oraz portrety trzech Polaków: Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, Józef Klemens Piłsudski. Obok na kubiku stoi rzeźba - głowa. Na ścianach wiszą obrazy w złotych ramach.

Poezja Cypriana Norwida rozbrzmiała w Lublinie. Odbyło się podsumowanie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Stylu Norwidowskim pod hasłem „Tradycja”.

– Konkurs cieszy się ogromną popularnością. Nadesłano, aż 67 prac – mówi pomysłodawczyni, koordynatorka konkursu Agnieszka Aleksandrowicz. – Te kolejne edycje pokazują nam to, że młodzież jest otwarta, że ta poezja Norwida jest punktem wyjścia do dyskusji na temat różnych treści, wartości, które są bliskie Norwidowi.

– Poezja jest dla mnie bardzo ważna, lubię czytać, pisać, analizować i chcę się rozwijać w tym kierunku – mówi zwyciężczyni konkursu, Edyta Księżopolska. – Pomysł za mną chodził dosyć długo. Temat tradycji jest mi dosyć bliski, jest dla mnie ważny. Samo pisanie wiersza zajęło mi dwa wieczory. Jednego wieczoru siadłam, całą noc siedziałam i nic nie wymyśliłam. Ale ostatecznie drugiej nocy poszło to zdecydowanie lepiej, słowa jakoś same przyszły i udało się to napisać.

Na podsumowaniu zwycięzcy odczytali swoje wiersze, a następnie laureatom wręczono nagrody i tomiki pokonkursowe.

Podsumowanie:

Pierwsze miejsce zajęła Edyta Księżopolska z wierszem Mogiły sztuki zapomnienia z Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Drugie miejsce zajął Jakub Walenczak z wierszem Starzec z Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie.

Trzecie miejsce zajął Karol Karaś z wierszem Odkryć prawdę z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku.

Wyróżnienia uzyskali:

  • Zofia Rucińska Moja Piosenka 3 z Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie
  • Jan Kocot Pióro IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu
  • Milena Magdalena Dawidziuk Szklanymi oczyma Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Pile
  • Martyna Ufniarz ***Bez kapelli… II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne o wartości:

I nagroda – 500 zł

II nagroda – 300 zł

III nagroda – 200 zł

BoS / opr. LisA

Fot. BoS / Piotr Michalski

Artykuł zawiera nagrania audio wypowiedzi Agnieszki Aleksandrowicz i Edyty Księżopolskiej - link do strony radio.lublin.pl z plikami .mp3

Czerwony, stylizowany tekst TRADYCJA, graficzna prezentacja portretu Cypriana Norwida z tekstem OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI W STYLU NORWIDOWSKIM oraz LISTOPAD 2023. U dołu logotypy patronów

Materiały

Galeria zdjęć z podsumowania konkursu 16.02.2024 - link do strony radio.lublin.pl
Galeria zdjęć z podsumowania konkursu 16.02.2024 - link do strony facebook.com/lubelskiplastyk
Karolina Rogowska, Filmy reklamujące i promujące województwo lubelskie
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.02.2024 09:47 Elżbieta Marut-Kargul
Pierwsza publikacja:
20.02.2024 11:24 Elżbieta Marut-Kargul
{"register":{"columns":[]}}