Regulamin rekrutacji i kwalifikacji kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie
07.02.2023
Załącznik nr 1 do Zarządzenia dyrektora PLSP im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie Nr 11/2023
§ 1
- W celu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego do dwóch klas pierwszych Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na rok szkolny 2023-2024, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie powołuje komisję rekrutacyjną i wyznacza jej przewodniczącego.
- Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie określa zadania członków komisji, obejmujące w szczególności:
- przeprowadzenie egzaminu wstępnego,
- ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych,
- ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
- Dyrektor szkoły wyznacza i podaje do publicznej wiadomości terminy:
- składania wniosków o przyjęcie kandydata do szkoły, który upływa dnia 26 maja 2023 roku,
- przeprowadzenia egzaminów wstępnych, które odbędą się 31 maja, 1 czerwca, 2 czerwca 2023 roku.
- Wzór wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie zawiera załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 11/2023.
- Wzór wniosku o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza zawiera załącznik nr 3 do Zarządzenia Nr 11/2023.
- Wzór ankiety dla kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, o wyborze przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym i preferowanej specjalizacji, zawiera Załącznik Nr 4 do Zarządzenia Nr 11/2023.
- Wzór decyzji o przyjęciu do szkoły zawiera Załącznik Nr 5 do Zarządzenia 11/2023.
§ 2
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej podaje do publicznej wiadomości informacje o warunkach rekrutacji, uwzględniając:
- organizację i harmonogram konsultacji dla kandydatów;
- zakres egzaminu praktycznego, o którym mowa w § 3;
- wymagania dotyczące wykonania prac w praktycznej części egzaminu.
§ 3
W rekrutacji na rok szkolny 2023-2024 przeprowadzany jest egzamin praktyczny obejmujący:
- z rysunku – wykonanie ołówkiem pracy rysunkowej z obserwacji (rysunek światłocieniowy – temat: martwa natura) na ostemplowanym pieczęcią szkoły kartonie formatu B3;
- z malarstwa – na zadany temat z wyobraźni, wykonanie farbami wodnymi pracy na ostemplowanym pieczęcią szkoły kartonie formatu B3;
- z kompozycji przestrzennej – na zadany temat z wyobraźni, wykonanie z papieru pracy nie przekraczającej 30 cm wys. Na ostemplowanym pieczęcią szkoły kartonie formatu B4.
§ 4
- Wybrani przez przewodniczącego członkowie komisji – nauczyciele rysunku, malarstwa, rzeźby, proponują tematy poszczególnych części egzaminu wstępnego, składając je w zapieczętowanych kopertach do sekretariatu szkoły, co najmniej na tydzień przed terminem egzaminów wstępnych.
- Tematy do momentu otwarcia kopert w obecności wszystkich członków komisji, nie są ujawniane.
- Bezpośrednio przed każdym egzaminem praktycznym, metodą głosowania zwykłą większością głosów komisji, wybierany jest temat realizowany na tym egzaminie.
§ 5
W części praktycznej egzaminu prace są kodowane. Członkowie komisji oceniający prace nie mogą wchodzić podczas trwania egzaminu praktycznego do tych sal, w których mają dokonać oceny; nie znają również kodów przypisanych kandydatom.
§ 6
- Ocenianie prac w części praktycznej odbywa się w systemie punktowym, w skali 1 - 30 pkt. Trzech członków komisji dysponuje skalą 1-10 pkt.
- Ocenianie egzaminu ustnego odbywa się w skali 1- 45. Trzech członków komisji dysponuje skalą 1-15 pkt.
§ 7
- Z przebiegu egzaminu wstępnego sporządzany jest protokół.
- Załącznik do protokołu stanowią listy zakwalifikowanych kandydatów uszeregowanych w porządku od najwyższej do najniżej liczby punktów.
- Protokół oraz dokumentacja cyfrowa prac egzaminacyjnych kandydatów przechowywane są przez okres jednego roku.
- Prace kandydatów wykonane podczas egzaminu przechowywane są do dnia 31 sierpnia 2023 r. Prace nieodebrane po tym terminie zostają zniszczone.
§ 8
- Postępowania rekrutacyjne składa się z 2 etapów:
- po przeprowadzeniu pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego, komisja rekrutacyjna sporządza listę kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, w celu przeprowadzenia drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego, o którym mowa w art. 142 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe,
- w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, w drugim etapie są brane pod uwagę łącznie kryteria, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe.
- Na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego komisja sporządza listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły – w terminie do 7 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu wstępnego oraz podaje je do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie ich w budynku szkoły w miejscu ogólnie dostępnym.
- Minimalna wymagana liczba punktów uprawniających do wpisania na listę zakwalifikowanych, nie może być niższa niż 50% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia.
- Na listę zakwalifikowanych do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie wpisuje się do 50 kandydatów z najwyższą punktacją.
- Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia. Listy opatrzone są podpisem i datą upublicznienia przez przewodniczącego komisji.
§ 9
- Kandydaci zakwalifikowani do klas pierwszych Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie dostarczają do 29 czerwca 2023 roku świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
- W terminie do 29 czerwca 2023 r. kandydaci zakwalifikowani mogą złożyć ankietę dotyczącą wyboru przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym i preferowanej specjalizacji.
- Kandydaci niebędący obywatelami polskimi, o których mowa w art. 165 ust. 5 pkt 3 ustawy Prawo oświatowe, rozpoczynający naukę w szkole na zasadach odpłatności, do 2 sierpnia 2023 r. dołączają potwierdzenie uiszczenia opłaty za rok szkolny 2022-2023, stanowiącej równowartość 3200 euro, wniesionej na rachunek bankowy szkoły prowadzony w NBP/O Lublin nr: 12 1010 1339 0031 1522 3100 0000.
§ 10
- Przewodniczący komisji do 17 lipca 2023 r. podaje do publicznej wiadomości listy w porządku alfabetycznym kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, informację o liczbie wolnych miejsc, poprzez umieszczenie ich w budynku szkoły w miejscu ogólnie dostępnym..
- Listy opatrzone są podpisem i datą upublicznienia przez przewodniczącego komisji.
- Podstawą kwalifikacji do realizowanej w danym roku specjalizacji są wyniki egzaminu wstępnego, w szczególności liczba punktów uzyskanych w jego poszczególnych częściach.
- Informacja o zakwalifikowaniu do danej specjalizacji dostępna jest indywidualnie dla kandydatów w sekretariacie szkoły, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.
§ 11
- W terminie do 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do przewodniczącego komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do szkoły.
- Przewodniczący komisji sporządza uzasadnienie w terminie do 3 dni od dnia złożenia wniosku. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie do 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie do 3 dni od dnia otrzymania odwołania.
§ 12
Listy kandydatów, podane do publicznej wiadomości, są publikowane nie dłużej niż do czasu upłynięcia terminów, o których mowa w § 11.
§ 13
- W przypadku posiadania przez szkołę wolnych miejsc po pierwszym etapie rekrutacji, dyrektor szkoły może ogłosić postępowanie w trybie rekrutacji uzupełniającej.
- Zakres wiedzy i umiejętności sprawdzanych w trakcie egzaminów rekrutacji uzupełniającej jest taki sam jak w przypadku egzaminów wstępnych.
§ 14
Dla kandydata ubiegającego się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza, przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny.
§ 15
Dyrektor szkoły biorąc pod uwagę możliwości przyjęcia kandydata, ustala:
- termin przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego: w terminie przeprowadzania egzaminu wstępnego lub w terminie do 30 dni od złożenia wniosku, w trakcie roku szkolnego,
- warunki, zakres tematyczny i tryb przeprowadzenia egzaminu który ma na celu sprawdzenie i ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata, odpowiadających programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty.
§ 16
- Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza dyrektor po zasięgnięciu opinii członków Rady Artystycznej dotyczącej przedłożonych prac – portfolio kandydata, powołuje Komisję Kwalifikacyjną.
- W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą nauczyciele rysunku i malarstwa, rzeźby, historii sztuki oraz specjalizacji nauczanej w klasie do której ubiega się kandydat.
- Kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza tylko jeden raz w danym roku szkolnym.
§ 17
Z przebiegu przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego, Komisja sporządza protokół zawierający w szczególności ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata. Ocena ma charakter opisowy i jest wspólna dla wszystkich części egzaminu.
§ 18
Decyzję o przyjęciu kandydata podejmuje dyrektor szkoły na podstawie wyniku egzaminu kwalifikacyjnego oraz po przedłożeniu przez kandydata świadectwa potwierdzającego uzyskanie promocji do klasy programowo niższej w stosunku do klasy, o przyjęcie do której kandydat się ubiega.
- Pierwsza publikacja:
- 07.02.2023 11:19 Piotr Krasowski
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Piotr Krasowski
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Regulamin rekrutacji i kwalifikacji kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie | 3.0 | 16.03.2023 15:22 Robert Wojniusz |
Regulamin rekrutacji i kwalifikacji kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie | 2.0 | 16.03.2023 15:01 Robert Wojniusz |
Regulamin rekrutacji i kwalifikacji kandydatów do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie | 1.0 | 07.02.2023 11:19 Piotr Krasowski |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP