W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Witaj zimo 2023/24!

12.12.2023

Zdjęcie grupowe przedstawia uczniów i nauczyciela Tomasza Krasowskiego. Pozują oni do zdjęcia. Stoją wokół śnieżnego bałwana na tle budynków Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie.

We wtorkowy poranek śnieżny bałwan witał wszystkich wchodzących do szkoły!

Poprzedniego dnia uczniowie z klasy 1B pod opieką nauczyciela Tomasza Krasowskiego oficjalnie przywitali zimę. Ulepili bałwana klasycznego, przyjaciela ludzi, ulubionego towarzysza dzieci, sympatycznego i miłego dla oka w swojej naturalnej, wrodzonej niedoskonałości.

"O jakiż dziś mróz przepyszny! — powiadał bałwan ze śniegu. — Całe ciało moje trzeszczy z radości, a wiatr północny przenika mnie nawskrośc tak mile!" 1

Wielka szkoda, że najbliższa pogoda nie będzie sprzyjała naszemy antropomorficznemu przyjacielowi. Więc cieszmy się z jego obecności, dopóki nie przeminie, do czasu, gdy odwilż go nie roztopi i nie powali na ziemię.

Skąd się wzięło słowo bałwan?

Słowo pochodzi od „bala” – siła, moc i „-van” – posiadanie. Bałwany to zatem wszelkie posągi bóstw uczynione ludzkimi rękoma. Stąd wywodzi się słowo bałwochwalstwo (wcześniej bałwanochwalstwo), oddawanie czci fałszywym bóstwom i kult bogów pogańskich.

E. K.

fot. T. Krasowki


1. H. Ch.Andersen: Bałwan ze śniegu

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 11:04 Elżbieta Marut-Kargul
Pierwsza publikacja:
12.12.2023 12:10 Elżbieta Marut-Kargul
{"register":{"columns":[]}}