W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Kształtowanie" / "Przestrzeń jest materialna"

02.10.2023

Plakat jest dedykowany wystawie prac uczniów liceów plastycznych pod nazwą „Przestrzeń jest materialna”. Centralnie umieszczone jest kowadło, które symbolizuje wykuwanie talentów w szkołach artystycznych. Mamy wrażenie, że w kowadło wpisany jest wszechświat ze świecącymi gwiazdami. Na plakacie, którego tło jest beżowe od góry znajduje się czarny napis: „Przestrzeń jest”. W ten napis wpisany jest kolejny o mniejszym formacie, w kolorze żółtym: wystawa prac uczniów liceów plastycznych. Po lewej stronie plakatu znajduje się informacja o organizatorach wystawy. Widnieją dwa loga: Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Centrum Edukacji Artystycznej. Widnieje również data trwania wystawy: 11 do 29 września. Po prawej stronie od góry znajdują się napisy w kolorze żółtym: Licea plastyczne biorące udział w wystawie. Wyszczególnione są kolejne miasta: Lublin, Zamość, Kraków, Bielsko-Biała, Gdynia, Nałęczów, Częstochowa, Rzeszów, Kielce, Poznań, Rypin, Zduńska Wola, Nowy Wiśnicz, Krosno, Zakopane, Kościelec, Jelenia Góra, Katowice oraz Radom. Poniżej znajduje się jeszcze napis informujący o miejscu wystawy: Aula Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Plac Polski 3/4. Na samym spodzie znajduje się duży napis, słowo „Materialna”. Autorem plakatu jest Piotr Olejarz

29 września br. w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5 odbyła się Ogólnopolska Konferencja pt. „Kształtowanie” poświęcona edukacji artystycznej w polskich liceach plastycznych. Konferencja została zorganizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Uroczystego otwarcia dokonał Rektor ASP we Wrocławiu prof. Wojciech Pukocz wraz z dr hab. Beatą Mak-Sobotą, Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich.

Podczas konferencji Departament Szkolnictwa Artystycznego w MKiDN reprezentowała Agnieszka Hejduk-Domańska, zastępca dyrektora DSA, natomiast Centrum Edukacji Artystycznej reprezentowała Iwona Skowron, wicedyrektor CEA, oraz Urszula Januszewska, wizytator CEA

Prezentację szkół poprzedził wykład dr hab. Magdaleny Grzybowskiej poświęcony kształceniu i kształtowaniu artystycznemu w obecnej rzeczywistości.

Konferencję prowadził Dziekan wydziału rzeźby ASP we Wrocławiu dr hab. Grzegorz Niemyjski, który był jednym z inicjatorów samej konferencji oraz towarzyszącej wystawy pt. „Przestrzeń jest materialna”, na której zostały zaprezentowane wybrane prace uczniów z liceów plastycznych z całej Polski. Wystawa od 11 września br. była prezentowana w budynku głównej siedziby ASP im. Eugeniusza Gepperta mieszczącej się przy Placu Polskim.

Celem zorganizowanej konferencji była prezentacja efektów pracy z zakresu rzeźby i innych działań przestrzennych uczniów liceów plastycznych na przestrzeni ostatnich lat. Podczas konferencji dydaktycy 16 liceów plastycznych z całej Polski zaprezentowali dokonania swoich szkół.

PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem reprezentował dyrektor Marek Król-Józaga wraz pedagogami naszej szkoły: panią Ewą Ross-Baczyńską i panem Andrzejem Mrowcą, nauczycielami rzeźby i snycerstwa.

Pani Ewa Ross-Baczyńska przedstawiła efekty kształcenia PLSP im. A. Kenara z zakresu rzeźby, meblarstwa i lutnictwa, korzystając z wcześniej przygotowanej prezentacji multimedialnej. Nasze dokonania oraz osiągane efekty dydaktyczne spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem słuchaczy.

Po konferencji biorący w niej udział przedstawiciele MKiDN, CEA oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół plastycznych zostali zaproszeni do zwiedzenia pomieszczeń ASP we Wrocławiu, zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni oraz obejrzenia wystaw towarzyszących na poszczególnych wydziałach.

Punktem kulminacyjnym tego dnia był finisaż wystawy pt. „Przestrzeń jest materialna”, na której zostały zaprezentowane wybrane prace uczniów z liceów plastycznych z całej Polski, w tym również z naszej szkoły.

Oba wydarzenia artystyczne, konferencja oraz wystawa, przygotowane były na bardzo dobrym poziomie. Zdaniem ich uczestników w kształceniu artystycznym niezwykle cenne jest współdziałanie wyższych uczelni artystycznych z liceami plastycznymi. Z pewnością działania te należy rozwijać i kontynuować.

Materiały

Prezentacja PLSP im. A. Kenara w Zakopanem
Prezentacja​_PLSP​_im​_A​_Kenara​_w​_Zakopanem.pdf 150.56MB

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}