Sztuka, design i zrównoważony rozwój, nowy projekt Erasmus +
21.11.2024
Nowy projekt Erasmus Trójgłos w zieleni: Sztuka, design i zrównoważony rozwój
W latach 2024–2026 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem będzie realizowany projekt Trójgłos w zieleni (Three Voices in Green). Jest to projekt Erasmus+ KA220 – Partnerstwa na rzecz współpracy w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Naszymi partnerami są Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín (Czechy), Súkromná škola umeleckéhopriemyslu w Žilinie (Słowacja) oraz czeska firma Plastia Nové Veselí.
Z naszymi partnerami w Czechach i na Słowacji współpracowaliśmy już przy kilku udanych projektach. Pierwszym z nich był projekt Czechosłowacka wzajemność w rzemiośle artystycznym (2017–2019), skoncentrowany na tradycyjnych technikach tekstylnych, druku i fotografii. W latach 2019–2022 zrealizowaliśmy projekt Trójgłos, który skupiał się na sitodruku, specjalnych technikach fotograficznych i drzeworycie. Trójgłos w zieleni rozwija wcześniejszą współpracę artystyczną, dodając wymiar zrównoważonego rozwoju.
Projekt koncentruje się na zielonym priorytecie: zrównoważonym rozwoju w sztuce, designie i strategiach firmowych, a jego celem jest dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Innym ważnym celem jest zapoznanie uczniów i społeczeństwa z szerszymi koncepcjami zrównoważonego rozwoju.
Tematy projektu:
Projekt jest podzielony na trzy główne tematy, z których każdy obejmuje działania online, prezentacje uczniów, wykłady, warsztaty, wycieczki i wystawy:
-
Eko-art i zrównoważone myślenie – warsztaty w Polsce. Tematy obejmują ekologiczne techniki graficzne, takie jak mokulito, oraz wykorzystanie materiałów z recyklingu w sztuce. W programie są również wycieczki, np. do Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu.
-
Druk 3D i zrównoważony design – warsztaty na Słowacji. Uczniowie skupią się na analizie materiałów, cyklu życia produktów, recyklingu i wykorzystaniu ekologicznych materiałów do druku 3D.
-
Wirtualna rzeczywistość i design dla zrównoważonego rozwoju – warsztaty w Czechach. Tematyką będzie projektowanie z uwzględnieniem gospodarki cyrkularnej oraz wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości.
W ramach projektu powstaną materiały edukacyjne, takie jak arkusze CLIL, arkusze informacyjne oraz wideotutoriale. Ważnym efektem będzie również rewizja programów nauczania w obszarze zrównoważonej sztuki i designu. Prace stworzone w ramach projektu zostaną przedstawione na wystawach w trzech krajach.
Projekt będzie prezentowany na różnych wydarzeniach i konferencjach, w tym na konferencji VET Forum 2024, której tematem przewodnim będzie Droga do zrównoważonego rozwoju środowiskowego w międzynarodowych projektach Erasmus+.
Działania projektowe koncentrują się na szerokiej tematyce zrównoważonego rozwoju, takiej jak osobiste plany zrównoważonego rozwoju, analiza materiałów i cyklu życia produktów, recykling, gospodarka cyrkularna i współdzielona oraz strategie ESG firm.
Strona internetowa projektu: https://www.tvig.eu/.
Całkowita kwota finansowania projektu wynosi 120 000 EUR, projekt jest finansowany przez Unię Europejską.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Więcej informacji o programie Erasmus+: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/ | https://erasmusplus.org.pl | https://www.dzs.cz/program/erasmus.