Plener Malarski w Morskim Oku
03.11.2023
W dniach: 8-14 października 2023 roku miał miejsce plener malarski, w którym brali udział uczniowie z dwóch szkół plastycznych, w tym z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Celem wspólnego działania jest promocja uzdolnionych uczniów, wymiana doświadczeń artystycznych i pedagogicznych oraz odkrywanie i poznawanie piękna przyrody.
8 października br. 24 osobowa grupa uczniów i nauczycieli udała się na plener malarski do Morskiego Oka. Do schroniska dotarliśmy około godziny 9.00. Dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego całą trasę z Zakopanego do Morskiego Oka pokonaliśmy autobusem firmy „Tatra Bus”. Po zakwaterowaniu udaliśmy się nad Morskie Oko. Widok jeziora i otaczających je gór zrobił na nas niesamowite wrażenie.
Pogoda od pierwszego dnia postawiła na integrację; przywitał nas pierwszy śnieg, a potem deszcz, który zmusił uczestników do zaawansowanych podmalówek w schronisku i wspólne przebywanie. Kolejne dni pokazały nam piękno naszego miejsca w całej okazałości; od mglistych poranków przez słoneczne ciepłe dni i gwieździste noce po energetyzujący wiatr halny. Wszystko to w okazałym majestacie gór tworzyło każdy dzień, będąc dla nas wyzwaniem zapierającym dech w piersiach. Plener ten jest o tyle wyjątkowym wydarzeniem, że malowanie w zmiennych warunkach górskich stanowi dodatkowe urozmaicenie; należy oddać nie tylko formę ale i ducha otaczającej natury. Jedną z dodatkowych atrakcji pleneru była wycieczka na Szpiglasowy Wierch. W tej wyprawie towarzyszył nam przewodnik tatrzański - pan Tomasz Zieliński, który jest jednocześnie kierownikiem w szkolnym internacie. To właśnie pod przewodnictwem pana Tomasza mieliśmy okazję podziwiać całą okazałość Tatr w wycieczce na Szpiglasowy Wierch. Szlak ten jest jednym z najbardziej malowniczych, a pogoda dopisała nam idealnie.
Zakwaterowani byliśmy w starym schronisku „Morskie Oko”, tzw. „Wozowni”. Nasi opiekunowie – pedagodzy artyści z dwóch szkół plastycznych: pan Michał Stonawski (PLSP im. J. Kluzy w Krakowie), pani Paulina Siedlarz (PLSP im. A. Kenara w Zakopanem), pan Artur Kapturski (PLSP im. A. Kenara w Zakopanem) i pan Marek Król-Józaga, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem – koordynator pleneru w Morskim Oku czuwali nad nami przez cały czas. Dzięki uprzejmości Pani Marii Łapińskiej - szefowej schroniska - mieszkaliśmy tam bezpłatnie. Do dyspozycji mieliśmy również kuchnię, w której każdego dnia wspólnie przygotowywaliśmy (zawsze wspaniałe) posiłki.
Każdego dnia w okolicach szlaku turystycznego mogliśmy obserwować gości bardzo nietypowych - jelenia, dzikie kaczki i ptaki orzechówki, byliśmy również świadkami powstawania wiatru halnego. Morskie Oko, które zazwyczaj o tej porze bywa spokojne, tym razem zamieniło się w jezioro groźne, nastrój zmieniał się z minuty na minutę.
Wieczory uświetniały nam niezwykle interesujące wykłady dr Artura Kapturskiego dotyczące koła barw, jego przełożenia na język malarski i ogólnie teorii widzenia. Dwukrotnie też na powitanie i pożegnanie zostaliśmy ugoszczeni tradycyjną herbatką i szarlotką przez postać kultową w historii schroniska w Morskim Oku, Panią Marię Łapińską. Każdy na zakończenie otrzymał też pamiątkowy album od Pani Marii.
Rano w sobotę 13 października br. wszystko było gotowe do wystawy. Nad samym Morskim Okiem zrobiliśmy kilka zdjęć i wtedy znowu „ruszył” na nas wiatr halny. Musieliśmy szybko uciekać, bo obrazy zaczęły fruwać. Zapakowaliśmy nasze rzeczy do busa i o 10.00 szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.
Uważamy, że plener w Morskim Oku był czymś niezwykłym, wspaniałą przygodą artystyczną. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Łapińskiej szefowej Schroniska „Morskie Oko” za bezpłatne zakwaterowanie uczestników pleneru, a Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za zwolnienie z opłat za wstęp na teren TPN i „wjazdówkę” dla busa.
Tekst: Paulina Siedlarz
Fot.: Marek Król-Józaga