Ważne wydarzenia w dziejach Szkoły
- 1877 Wyroby uczniów Macieja Marduły (pierwszego nauczyciela - kierownika Szkoły Snycerskiej w Zakopanem, w latach: 1876-1877) wzięły udział w Lwowskiej Wystawie Przemysłowo-Rolniczej.
- 1882 Wystawa Prac Uczniów w Przemyślu, dyrektor szkoły Franciszek Neużil nagrodzony srebrnym medalem przez Komitet Wystawy. Udział w Jubileuszowej Wystawie w Muzeum Przemysłowym w Wiedniu.
- 1887 Ogólnokrajowa Wystawa w Krakowie, udział w Wystawie Sztuki Kościelnej w Wiedniu (rzeźby).
- 1889 Udział w Wystawie Przemysłowej w Wiedniu (meble - sukces szkoły).
- 1892 Udział w Wystawie Przemysłu Budowlanego we Lwowie.
- 1894 Udział w Lwowskiej Powszechnej Wystawie Krajowej, zw. "Kościuszkowską".
- 1896 Szkoła prezentuje prace na Wystawie Umeblowań Stylowych w Warszawie /Muzeum Przemysłowo - Rolnicze/.
- 1900 Wystawa Światowa w Paryżu, szkoła prezentuje wnętrza Pawilonu Galicyjskiego wg projektu Edgara Kovátsa (medal srebrny).
- 1904 Wystawa Prac Uczniów w Horicich w Czechach - medal złoty. Udział w Światowej Wystawie St. Luis.
- 1905 Wystawa Przemysłu Domowego i Sztuki Ludowej w Wiedniu (rzeźby w drewnie).
- 1909 - 1911 Wystawy w Lwowskim Muzeum Przemysłowym (urządzane przez Wł. Skoczylasa).
- 1917 Wystawa Szkolna w Zakopanem pod protektoratem pani namiestnikowej (baronowej de Hun).
- 1925 Wystawa Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu - Trzy nagrody dla zakopiańskiej szkoły: Dyplom Grand Prix za drzeworyty, Dyplom Grand Prix za metodę nauczania, dyplom Złotego Medalu za rzeźby.
- 1928 Prace uczniów szkoły prezentowane były w Belgii i Holandii.
- 1929 - 1936 Wystawy szkolne w Bukareszcie, Hamburgu, Berlinie, Baltimore, Paryżu (medal srebrny).
- 1954 - 1959 Wystawa Średnich Szkół Plastycznych w Warszawie, liceum otrzymuje pierwszą nagrodę. Wystawa Sztuki Ludowej w Warszawie, szkoła otrzymuje drugą nagrodę. Wystawa szkoły w Berlinie. Międzynarodowy Kongres INSEA w Lund w Szwecji, Polskę reprezentuje zakopiańska szkoła. Międzynarodowa Wystawa Sztuki Użytkowej i Przemysłowej. Triennale w Mediolanie, szkoła otrzymuje medal srebrny. Biennale w Wenecji, rzeźbę reprezentują prace Antoniego Kenara oraz uczniów szkoły.
- 1961 Wystawa Prac Uczniów "Tysiąc rzeźb dla tysiąca szkół" w Zakopanem.
- 1961 - 1973 Zaprojektowano i wykonano między innymi tablice pamiątkowe na terenie Zakopanego, nagrobki na Starym Cmentarzu, wystrój wnętrz zakopianskiego szpitala, LO w Zakopanem, dworca PKS i innych instytucji. Stały udział szkoły w organizacji imprez: Jesień Tatrzańska, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Przegląd filmów o sztuce.
- 1993 - 1981 Udział w ogólnopolskich wystawach liceów plastycznych: Kraków, Lublin, Białystok, Zamość, Poznań, Krosno. Wystawa prac uczniowskichw Tarnowie, Nowym Targu, Nowym Sączu. Wystawa Prac Uczniowskich w BWA w Zakopanem (obchody 100-lecia szkoły). Wystawa w Muzeum Okręgowym w Krośnie.
- 1983 Wystawa szkoły w 35-lecie działalności po wojnie w Zakopanem. Szkoła otrzymuje honorowe wyróżnienia, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki "za upowszechnianie kultury".
- 1983 - 1986 Wystawy prac uczniów w Bayonne i w Gannat we Francji (dyplomy honorowe). Wystawa w Siegen. Pierwsza zakopiańska szkoła rozpoczyna wymianę kulturalną między Zakopanem a Siegen (Niemcy). Nawiązanie kontaktów i wymiany kulturalnej ze szkołami artystycznymi w Savonlinna z Finlandii i z Kremnicą w Słowacji. Szkoła jest organizatorem Ogólnopolskiej Wystawy Liceów Plastycznych w Zakopanem.
- 1986 W 110-lecie działalności szkoła odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dyplom przyznaje szkole Minister Kultury i Sztuki, Wojewoda oraz instytucje zagraniczne.
- 1988 W 70. rocznicę odzyskania niepodległości szkoła organizuje wystawę: "Niepodległość i praca".
- 1993 Częściowa realizacja oprawy plastycznej Uniwersjady Zimowej w Zakopanem według projektu Marka Szali. Wystawa drzeworytów i linorytów o tematyce sportowej, wykonanie nagród - pucharów.
- 1994 Szkoła organizatorem I Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Drewnie.
- 1994 - 1996 Cykl wystaw poświęconych 120-leciu szkoły: "Tradycja i współczesność", "Kenar uczniom", Misy i puchary", "Siedziska i ławy". Realizacje: misy ceramiczne dla COS i "SZRODIM", akcja "Młodzież dzieciom", malarstwo ścienne w zakopiańskim szpitalu i inne. Wystawa prac profesorów i uczniów w Politechnice Warszawskiej. W ramach obchodów 120-lecia założenia Szkoły Snycerskiej w Zakopanem, szkoła organizuje wystawę jubileuszową: "Absolwenci i uczniowie" oraz kolejne Biennale Rzeźby w Drewnie.
- 1996 - 2002 Coroczna prezentacja rzeźb przedstawiających Szopkę Betlejemską (Dworcową) w Niemczech, Stuttgart 96, 97, 98, 99, 00, 01, 02. Wystawa w Szwajcarii - Zurych. Wystawa profesorów i uczniów w Paryżu (Polska Misja Katolicka we Francji). Organizacja III i IV Biennale Rzeźby w Drewnie (konkurs ogólnopolski dla uczniów liceów plastycznych). Wystawy prezentujące dorobek uczniów i profesorów, z cyklu "Na przełomie Tysiącleci"; Lublin, Kraków - Instytut Jana Pawła II, Zamek Kazimierzowski w Kazimierzu, Tarnowskie Góry, Ostrołęka i inne.
- 2002 - 2006 Udział szkoły w "Mundialu Zawodów" w Lyonie - Francja. Uroczyste otwarcie szkolnej galerii "STRUG", kontynuacja misji "Żłobek z Polski - pomostem łączącym narody" ("Szopka Dworcowa" - wystawy: Stuttgart, Strasburg, Ludwigsburg). Wystawa rzeźb - "Betlejem a twórcy kultury" w Panteonie w Rzymie. Spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, przekazanie rzeźb obrazujących Betlejem. Kolejne Biennale Rzeźby w Drewnie, Szkoła realizuje Europejski Program Socrates-Comenius. Współpracuje w ramach projektu: "Rzemiosła Tradycyjne w XXI wieku" ze szkołami z Portugalii i Włoch. Wystawa w galerii "STRUG" z okazji 50-lecia Związku Polskich Artystów Lutników. Szkoła organizuje I Międzynarodowe Triennale Drzeworytu. Wystawa lutnictwa podhalańskiego i francuskiego w galerii "STRUG" w ramach obchodów 130-lecia założenia Szkoły Snycerskiej w Zakopanem szkoła organizuje wystawę w Krakowie, jubileuszową wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem oraz w Muzeum Etnograficznym Miasta Lwowa.
Wydarzenia w dziejach szkoły, lata 1877- 2006 opracował: Ireneusz Wrzesień