W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Policji

21.04.2021

Prokuratur Okręgowa w Gdańsku oskarżyła dwóch funkcjonariuszy Policji o przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk –Południe w Gdańsku.

Temida 1

Jak ustalono w  toku prowadzonego śledztwa, dwaj funkcjonariusze Komendy  Miejskiej Policji w Gdańsku  w trakcie  podejmowanych  interwencji, za pomocą  prywatnego telefonu  komórkowego utrwalali  przebieg czynności  i wizerunki osób, wobec który  były one podejmowane. Filmiki przedstawiały   sposób zachowania funkcjonariuszy w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych.

Wobec osób, w stosunku do których podejmowali czynności kierowali słowa poniżające, znieważające czy też zawierające groźby zastosowania przemocy fizycznej.   Wobec jednej z osób, grożąc przemocą zmuszali ją do określonego zachowania.

W trakcie interwencji dotyczącej mężczyzny znajdującego się w stanie nietrzeźwości, zachęcali go do niezwłocznego wypicia około pół litra alkoholu. Narazili go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wobec innej osoby, która miała problem z utrzymaniem równowagi, jak również wobec osoby przez nich przewożonej, nie podjęli działań w celu zapobiegnięciu zachowaniu mogącemu stanowić zagrożenie ich bezpieczeństwa.

Ustalono również, że w związku z jedną z interwencji wprowadzili w błąd dyżurnego KMP w Gdańsku oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentacji służbowej co do czasu interwencji, jej przebiegu i sposobu zakończenia. 

Jeden z funkcjonariuszy  stosował  przemocy wobec osoby pozbawionej wolności w celu uzyskania od niej określonych informacji.

Filmiki zostały wykorzystane w celach prywatnych poprzez ich udostępnienie nieokreślonej ilości osób za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Do zachowań utrwalonych na filmikach dochodziło w latach 2016-2019.  Funkcjonariusze  działali  na szkodę  interesu publicznego, narażając na utratę zaufania  w  zakresie bezstronności  w wykonywaniu  władzy  i działania  organów państwowych    oraz utratę dobrego imienia przez Policję. Działali również  na szkodę interesu prywatnego osób wobec których podejmowali czynności,  naruszając  ich prawa do poszanowania  godności i ochrony wizerunku.

Obaj funkcjonariusze zostali zatrzymani 31 października 2019 roku.   

Prokurator zarzucił funkcjonariuszom przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Zarzucone przestępstwa zakwalifikowane  z art.  231 § 1 k.k.,  z art. 231 § 1 k.k. w zb. z art. 191 § 1 k.k.,  z art. 231 § 1 k.k. w zb z art. 271 § 1 k.k.,  z art. 231 § 1 k.k. w zb z art.160 § 2  k.k. , z art. 231 § 1 k.k. w zb z art. 246 k.k. zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat 3, do  lat 5 bądź  do lat 10.

Obu funkcjonariuszom prokurator zarzucił również posiadanie bez wymaganego zezwolenia amunicji do broni palnej. To przestępstwo,  zakwalifikowane z art. 263 § 2 k.k. zagrożone  jest karą pozbawienia  wolności  do lat  8.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

 

{"register":{"columns":[]}}