W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

13 osób z zarzutami udziału w grupie przestępczej, udzielania pomocnictwa do oszustw internetowych, prania brudnych pieniędzy

12.10.2023

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące szeregu oszustw internetowych powszechnie określanych mianem przestępstw typu BEC - Business E-mail Compromise. Na polecenie prokuratora pod koniec września 2023 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Wydział w Gdańsku przy wsparciu funkcjonariuszy z innych jednostek Policji dokonali zatrzymania na terenie Polski 11 osób. W tym samym czasie na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonariusze szkockiej Policji na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Sąd na wniosek prokuratora zatrzymali kolejną osobę. Trwa oczekiwanie na zakończenie procedury związanej z wydaniem podejrzanego polskim organom ściągania.

kajdanki

Mechanizm przestępczego procederu

Zatrzymania i zarzuty  to efekt zgromadzonego  w toku śledztwa materiału dowodowego. Przestępczy proceder polegał na podszywaniu się w korespondencji email pod  kontrahentów  firm mających swe siedziby na całym świecie. W zmanipulowanej korespondencji email kierowanej do pracowników tych firm wskazywano nowe  rachunki bankowe do płatności za zamówiony towar lub usług. Przestępstwa te powszechnie określa się mianem przestępstw typu BEC - Business E-mail Compromise. Ujawniono, że ta sama grupa przestępcza zajmuje się również popełnianiem tak zwanych oszustw paliwowych polegających na podszywaniu się pod firmy oferujące produkty petrochemiczne, oferowaniu sprzedaży takich produktów i zawieraniu umów na ich dostawę, za co pobierane jest wynagrodzenie mimo braku zamiaru wywiązania się z takiej umowy.

W procederze wykorzystywano rachunki bankowe, do założenia których na terenie Polski wykorzystywane  były tak zwane  „słupy” lub „muły”. Pieniądze pochodzące z przestępstw  transferowane były  następnie na kolejne  rachunki bankowe lub wypłacane w gotówce.

Osoby  doprowadzone do prokuratury zajmowały się otwieraniem rachunków bankowych wykorzystywanych następnie do oszustw internetowych  i prania brudnych pieniędzy pochodzących z tych oszustw, a także fikcyjnych działalności gospodarczych wykorzystywanych w procederze prania brudnych pieniędzy. Poszukiwały również osób, które godziły się na otwarcie takich rachunków. Brały też czynny udział procederze prania brudnych pieniędzy poprzez dokonywanie kolejnych przelewów środków pochodzących z przestępstw oraz wypłatę pieniędzy w gotówce i jej przekazywanie wyżej postawionym członkom grupy przestępczej. Wykorzystywały przy tym wytworzoną przez siebie  fałszywą dokumentację obrazującą nie mające faktycznie miejsca zdarzenia gospodarcze.

Trzech z zatrzymanych zajmowało się również wyłudzaniem usług telekomunikacyjnych i sprzętu telefonicznego poprzez zawieranie umów telekomunikacyjnych bez zamiaru wywiązania się z nich.

Zarzuty 

11 osób zatrzymanych na terenie Polski zostało doprowadzonych do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Doprowadzona została również osoba, która odbywała  karę pozbawienia wolności  orzeczoną za inne przestępstwo.  

Wszystkim przedstawiono zarzuty popełnia przestępstw zakwalifikowanych art.  258 § 1 k.k., z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1  k.k. z zb. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., z art. 299 § 1 i 5 k.k. oraz z art. 286 § 1 k.k. -  łącznie 72 zarzuty.

Do czynów objętych zarzutami dochodziło w okresie od stycznia 2020 roku do października  2021 roku.

Za zarzucone podejrzanym przestępstwa  grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Wyliczona łączna wartość strat w wyniku przestępczego procederu  wynosi :

2 526 339,54 euro,  116.730,59 złotych, 1 781 543,40 USD oraz 47 910 CAD.

Postępowanie jest wielowątkowe i rozwojowe.

Środki zapobiegawcze

Po czynnościach prokurator skierował do  Sądu  wnioski o  tymczasowo  aresztował  7 podejrzanych. Sąd uwzględnił 6 wniosków, natomiast wobec jednego podejrzanego  zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy  w postaci  dozoru Policji.

Wobec 5 podejrzanych  prokurator zastosował  wolnościowe  środków zapobiegawczych  w  postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju, poręczeń majątkowych oraz zakazu kontaktowania się ze sobą nawzajem.

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

 

{"register":{"columns":[]}}