Zarzuty w śledztwie dotyczącym poświadczenia nieprawdy w certyfikatach COVID 19
04.02.2022
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące poświadczenia nieprawdy w Europejskich Certyfikatach COVID 19. Pięć osób - cztery kobiety oraz mężczyzna, uczestniczący w procederze usłyszało zarzuty.
Przestępczy proceder
Postępowanie zainicjowały materiały przekazane przez Komendę Miejską Policji w Gdańsku, a dotyczycące osób, które powoływały się na wpływy w podmiocie leczniczym Szpitale Pomorskie sp. z o.o. w Gdańsku i odpłatnie pośredniczyły w uzyskaniu przez zainteresowane osoby Europejskiego Certyfikatu COVID 19, pomimo niezaszczepienia się. W procederze uczestniczyła pielęgniarka zatrudniona w spółce Szpitale Pomorskie. W zamian za korzyści majątkowe w kwotach do 1200 złotych wystawiała poświadczające nieprawdę dokumenty o przeprowadzeniu szczepienia. Następnie wprowadzała dane do systemu informatycznego Centrum Zdrowia Ministerstwa Zdrowia, wprowadzając w błąd pracowników Centrum co do faktycznego przeprowadzenia szczepienia. Na tej podstawie następowało wystawienie Europejskiego Certyfikatu COVID 19.
Jak ustalono proceder ten trwał od maja 2021 roku.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
Czynności z udziałem podejrzanych zostały przeprowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku 2 lutego 2022r.
Czterem podejrzanym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw płatnej protekcji, zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 8. Natomiast pielęgniarce zarzucił popełnienie przestępstwa o charakterze korupcyjnym, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 10.
Wobec trzech podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie. 3 lutego 2022 roku Sąd uwzględnił wszystkie wnioski, przy czym wobec dwóch podejrzanych warunkowo, do czas wpłacenia poręczenia majątkowego. Prokurator złożył sprzeciw.
Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Grażyna Wawryniuk