W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła postępowanie w sprawie podrobienia szeregu dokumentów związanych z bieżącą działalnością Słupskiego Towarzystwa Koszykówki ,, Sportowa” oraz działania między innymi na jego szkodę.

16.06.2021

Skierowanym do Sądu aktem oskarżania objęta została jedna osoba - Marcin S. Oskarżonemu zarzucono popełnienie łącznie 32 przestępstw, w tym 26 dotyczących podrobienia lub przerobienia w celu użycia za autentyczne dokumentów oraz 4 dotyczących doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem STKS S.A. oraz podmiotu współpracującego z klubem. Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2013 - 2016.

Grafika przedstawiająca młotek sędziowski

Jak ustalono w toku prowadzonego w tej sprawie śledztwa, Marcin S. prowadził firmę usługowo – doradczą. Firma ta była związana z klubem na zasadzie kontraktu menadżerskiego. W związku z tym posiadała dostęp do dokumentacji związanej z działalnością klubu.

Wykorzystując dostęp do dokumentów oskarżony podrobił  lub przerobił w celu użycia za autentyczne szereg dokumentów, w tym umów pomiędzy klubem, a zawodnikami dotyczących kontraktów,  porozumień i ugód.

Oskarżony podrobił lub przerobił faktury dotyczące zakupu wizerunków zawodników. Dokumenty te następnie przekazał pracownikowi odpowiedzialnemu za sprawy księgowe w klubie wprowadzając  go w błąd co do ich autentyczności i beneficjenta.  Na  ich podstawie  dokonywano przelewów, jak  ustalono  na  konto należące do oskarżonego  oraz konta członków jego rodziny.  Znaczna część   przelanych środków  została wypłacona   zawodnikom. Brak natomiast dokumentów  rozdysponowania kwoty przekraczającej 200 tysięcy złotych.   

Oskarżony podrobił również faktury dotyczące sprzedaży na rzecz klubu usług sportowych, doprowadzając  klub  do niekorzystnego rozporządzenia  mieniem  w kwocie przekraczającej  28 tysięcy złotych. Podrabiając  dwie umowy pożyczki pomiędzy klubem, a współpracującą z nim firmą doprowadził ją do niekorzystnego rozporządzenia  mieniem w  kwotach  10.000 złotych oraz 12.000 USD .

Marcin S. złożył w tej sprawie wyjaśnienia,  w których przyznał się  tylko do podrabiania dokumentów, zaprzeczając aby wyłudził  na swoją rzecz jakiekolwiek środki.   Jak wyjaśnił  uzyskane  na podstawie podrobionych dokumentów   środki  przeznaczane były na działalność klubu.

Przestępstwo podrobienia lub przerobienia dokumentów w celu użycia ich za autentyczne zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Przestępstwo doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadku mienia znacznej wartości do lat 10.

Akt oskarżenia w tej sprawie został  skierowany do Sądu Okręgowego w Słupsku.

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

{"register":{"columns":[]}}