Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego obrażenia odniosło 8 tygodniowe dziecka
08.04.2022
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku 29 marca 2022 roku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk- Północ w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko rodzicom chłopca, który doznał obrażeń ciała w wyniku wypadku drogowego.
Ustalone okoliczności
22 października 2020 roku w godzinach wieczornych do szpitala zostało przywiezione 8 tygodniowe dziecko w stanie ciężkim, z urazem głowy. Według matki, dziecko wypadło z nosidełka.
Charakter obrażeń wzbudził wątpliwości lekarzy, co do okoliczności ich powstania. Powiadomiono Policję.
W wyniku intensywnych czynności ustalono, że obrażenia chłopca miały związek z wypadkiem drogowym, do którego doszło 22 października 2020 roku w Gdańsku około godziny 13.30. Ojciec dziecka na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne pod wiaduktem SKM. Chłopiec wypadł z niewłaściwie zamontowanego nosidełka samochodowego, w którym był przewożony.
Oboje rodzice oddalili się z miejsca wypadku, nie podejmując działań w celu udzielenia dziecku pomocy medycznej.
Okazało się, że mężczyzna miał prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Chłopiec odniósł ciężkie obrażenia głowy, które spowodowały chorobę realnie zagrażającą życiu.
Zarzuty
Prokurator zarzucił ojcu dziecka nieumyślne spowodowanie wypadku, w następstwie którego chłopiec doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu, to jest popełnienie przestępstwa zakwalifikowanego z art. 177 § 2 k.k. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8 lat.
Mężczyźnie zarzucono również naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych , to jest popełnienie czynu z art. 244 k.k., zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 5.
Obojgu rodzicom prokurator zarzucił:
- narażenie dziecka, wbrew ciążącemu obowiązkowi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez niewłaściwe zabezpieczenie nosidełka samochodowego, w który dziecko było przewożone, to jest popełnienie czynu z art. 160 § 1 i 2 k.k. zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 5
- nie udzielenie po wypadku pomocy małoletniemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to jest popełnienie czynu art. 162 § 1 k.k. zagrożonego karą pozbawienia wolności do 3 lat.
Oskarżeni przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.
Grażyna Wawryniuk
pf Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku