Zarzuty oszustwa oraz usiłowania oszustwa dla lekarza
29.05.2024
Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje postępowanie dotyczące oszustwa oraz usiłowania oszustwa na szkodę pomiotu medycznego przez lekarza, który na podstawie zawartej ze spółką umowy cywilnoprawnej świadczył usługi medyczne w postaci wizyt domowych. Mężczyzna został zatrzymany 27 maja 2024r. i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Gdyni, gdzie usłyszał zarzuty.
Ustalenia
W maju 2024r. przedstawiciel podmiotu medycznego powiadomił Policję, że na infolinię zaczęli zgłaszać się pacjenci z informacją, z której wynikało, że na zamówionych przez nich wizytach pojawiła się osoba podstawiona przez lekarza.
Ustalono, że w kwietniu 2024 r. lekarz wystawił i przedłożył w spółce do płatności dokumenty potwierdzające wykonanie w marcu 2024r. świadczenia medycznego w postaci 14 wizyt lekarskich oraz w maju 2024r. 32 wizyt lekarskich. W rzeczywistości zostały one przeprowadzone przez osobę nie posiadającą uprawnień lekarskich. Działając w ten sposób lekarz doprowadził spółkę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 9020 złotych. Usiłował również doprowadzić spółkę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 820 złotych przedkładając w maju 2024r. dokumenty dotyczące wykonania świadczenia w postaci trzech wizy. Do wypłaty nie doszło z uwagi na ujawnienie procederu.
Zarzuty
Prokurator zarzucił lekarzowi popełnienie dwóch przestępstw oszustwa na szkodę spółki , zakwalifikowanych z art. 286 § 1 k.k. oraz przestępstwa usiłowania oszustwa, zakwalifikowanego z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k.
Podejrzany odmówił złożenia wyjaśnień, w tym udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Po czynnościach prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.
Zarzucone podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8.
Wątki postępowania
Postępowanie prowadzone jest również w kierunku czynu z art. 160 § 2 k.k., to jest narażenia pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w wyniku przeprowadzenia wizyt lekarskich przez osobę nie posiadającą wymaganego do tego wykształcenia.
Mężczyzna, który faktycznie przeprowadzał wizyty nie mając do tego uprawnienia, zmarł 21 maja 2024r. Prokuratura Rejonowa w Gdyni prowadzi odrębne postępowanie o czyn z art. 155 k.k. celem ustalenia przyczyny śmierci , jak również, czy nie miała ona związku z procederem, w której uczestniczył.
Grażyna Wawryniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku