Akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw za pośrednictwem portali internetowych
19.07.2021
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 20 osobom o udział w procederze oszustw popełnianych za pośrednictwem portali internetowych, w tym wobec 5 działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania ustalono 833 pokrzywdzonych na łączną kwotę szkody przekraczającą 620 000 tysięcy złotych. Akta w tej sprawie liczą 280 tomów
Zakres zarzutów
Aktem oskarżenia objęto kierującego grupą, któremu zarzucono popełnienie czynu z art. 258 § 3 k.k. i 4 członków grupy, którym zarzucono popełnienie czynu z art. 258 § 1 k.k.
Wszystkim zarzucono również popełnianie oszustw, czterem z nich pranie brudnych pieniędzy, a części również fałszowanie dokumentów. Czyny te zakwalifikowano z art. 299 § 1 i 5 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k., z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. , z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Sprawcy z procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Grozi im nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Aktem oskarżenia objęto również 15 osób, którym prokurator zarzucił pomocnictwo do oszustwa, bądź prania brudnych pieniędzy. Te przestępstwa, zakwalifikowane z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. oraz art.18 § 3 k.k. w zw. z art. 299 § 1 i 5 k.k. zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat 8 oraz do lat 10.
Poza oskarżonym o kierowanie grupą, pozostali oskarżeni złożyli wyjaśnienia, w których przyznali się do udziału w procederze.
Ustalony mechanizm oszustwa
W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2018 na portalach internetowych OLX, OTOMOTO wystawiano fikcyjne oferty sprzedaży pojazdów. Były to głównie ciągniki i maszyny rolnicze, jak również samochody osobowe i motocykle.
Zainteresowani kupnem kontaktowali się telefonicznie na wskazane w ofertach numery. W kontakcie z pokrzywdzonymi sprawcy posługiwali się danymi innych osób, jak też fikcyjnymi danymi adresowymi. Pokrzywdzonym przekazywano numery rachunków bankowych do wpłaty zaliczki. Były to kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Następnie zrywano kontakt z kupującym.
Do procederu wykorzystywane były specjalnie zakładane rachunki przez tak zwane słupy, w zamian za wynagrodzenie w kwocie od 50 do 200 złotych. Najczęściej były to osoby bezdomne oraz ubogie.
Z rachunków pieniądze były wypłacane najczęściej poprzez bankomaty. Część za pośrednictwem tzw. expressów pieniężnych w placówkach pocztowych, gdzie przedkładano podrobione w tym celu dokumenty.
Część pieniędzy przed wypłatą była transferowana na inne konta w celu zatarcia śladów ich przestępczego pochodzenia.
Pieniądze były dzielone pomiędzy członków grupy.
Środki zapobiegawcze
W toku postępowania wobec członków grupy stosowano tymczasowe aresztowanie, zamienione następnie przez Sąd na wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od 80 do 150 000 złotych.
Zabezpieczono mienie
Na poczet grożących oskarżonym członkom grupy kar oraz orzeczenia obowiązku naprawienia szkody prokurator dokonał zabezpieczenia na ich mieniu ruchomym, jak też poprzez wpisanie hipoteki przymusowej na nieruchomości.
Grażyna Wawryniuk
pf Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku