Cztery osoby usłyszały zarzut zabójstwa 36 letniego mężczyzny
23.04.2024
Prokuratura Rejonowa w Wejherowie nadzoruje śledztwo w sprawie zabójstwa 36 letniego mężczyzny. Zwłoki mężczyzny ujawnione zostały 21 kwietnia 2024r. w garażu w miejscowości Płaczewo, ukryte w dole zalanym betonem.
W trakcie przeprowadzonej sekcji zwłok biegły stwierdził zmiany urazowe w postaci stłuczeń powłok głowy i twarzy ze złamaniem kości nosa, kości podstawy i sklepienia czaszki. Bezpośrednią przyczyną śmierci mężczyzny był krwiak podtwardówkowy współistniejący z obrzękiem mózgu.
W sprawie prowadzono intensywne czynności, w toku których ustalono, że pokrzywdzony w nocy z 11 na 12 kwietnia 2024r. uczestniczył w libacji alkoholowej. Doszło do sprzeczki, w trakcie której pokrzywdzony był kopany i bity pięściami po całym ciele. Zwłoki pokrzywdzonego zostały przewiezione do Płaczewa i ukryte w wykopanym w garażu dole, zalanym następnie betonem.
Zarzuty
Zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, to jest popełnienia przestępstwa z art. 148 § 1 k.k. prokurator przedstawił czterem mężczyznom w wieku 17, 23, 34 oraz 40 lat, przy czym 34 latek zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach wielokrotnego powrotu przestępstwa.
Poza jednym, podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconego przestępstwa. Dwaj z nich złożyli wyjaśnienia, w których nie negując udziału w samym zdarzeniu, umniejszali swoją rolę.
Zarzut nieudzielenia pokrzywdzonemu pomocy oraz utrudniania postępowania karnego poprzez udzielenie pomocy sprawcom zabójstwa w zacieraniu śladów oraz ukryciu zwłok, to jest popełnienie przestępstw z art. 162 § 1 k.k. oraz 239 § 1 k.k. prokurator zarzucił 48 letniej kobiecie.
Po czynnościach z udziałem podejrzanych, które zostały przeprowadzone w prokuraturze 22 kwietnia 2024r. prokurator skierował do Sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie podejrzanych na okres trzech miesięcy.
W sprawie kontynuowane są czynności procesowe, w tym między innym zmierzające do wyjaśnienia motywów, jakimi kierowali się podejrzani.
Kara
Przestępstwo zabójstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karą dożywotniego pozbawienia.
W przypadku, gdy sprawca zarzuconego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach wielokrotnego powrotu do przestępstwa Sąd wymierza karę pozbawienia wolności od dolnej granicy ustawowego zagrożenia, zwiększonego o połowę. Kary dożywotniego pozbawienia wolności nie orzeka się wobec sprawcy, który w chwili popełnienia przestępstwa nie ukończył 18 lat.
Przestępstwo nieudzielenia pomocy zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, a przestępstwo utrudniania postępowania karnego karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Grażyna Wawryniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku