Postępowanie przeciwko cyberprzestępcom wykorzystującym sytuację powodziową
25.09.2024
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje postępowanie przygotowawcze prowadzone w sprawie o czyny z art. 269b § 1 k.k. w zb. z art. 267 § 1 k.k. w zw. art. 11 § 2 k.k. (nielegalne uzyskanie informacji oraz bezprawne wykorzystanie programów i danych), które miały polegać na pozyskiwaniu w bliżej nieokreślonym czasie, lecz nie później niż w dniu 19 września 2024 r., haseł komputerowych umożliwiających nieuprawnionym dostęp do informacji w wyniku przełamania haseł do wielu kont na portalu społecznościowym Facebook, a następnie przy użyciu tych kont rozpowszechnianie linków do stron gromadzących dane do logowania.
W toku postępowania funkcjonariusze Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w dniu 23 września 2024 r. dokonali szeregu przeszukań w trakcie których zabezpieczono sprzęt komputerowy służący do popełnienia przestępstw oraz zatrzymali w Czeladzi oraz Sosnowcu dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa śląskiego, to jest Kamila K. (lat 25) i Kamila K. (lat 28).
Mechanizm procederu:
Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani dokonali zakupu urządzeń routerów służących do popełniania tych przestępstwa. Dokonali ich rejestracji w sieci telekomunikacyjnej na podstawie danych innych osób. Następnie użytkowali te urządzenia pod dwoma ustalonymi adresami w Sosnowcu. Za pośrednictwem urządzeń elektronicznych zakładali phishingowe witryny internetowe, które służyły do pozyskiwania i gromadzenia danych pozwalających na nieuprawniony dostęp do kont Facebook. Pozyskiwali hasła oraz loginy do tych kont. Następnie tak uzyskane dane wykorzystywali do popełnienia kolejnych przestępstw poprzez rozsyłanie linków do wspomnianych witryn do osób znajdujących na liście kontaktów osób do których kont na portalu Facebook uzyskali wcześniej dostęp. Linki służyły do wyłudzania danych dostępowych do kont na portalu Facebook od kolejnych osób, które chcąc przeczytać cały zamieszczony „klikały” na te linki i musiały zalogować się na swoje konto na Facebook podawały login i hasło. Witryny te, z uwagi na powszechne zainteresowanie tym tematem, zawierały m.in. fałszywe informację dotyczące powodzi na południu Polski, to jest jeden z wpisów, które zostały zamieszczone przez podejrzanych na portalach społecznościowych zawierał fałszywe informacje o treści: „(…) mała dziewczynka wpadła do rwącej rzeki i porwał ją silny prąd” . Do wpisu dołączono fotografię n/n dziewczynki.
Zarzuty:
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnia przestępstw z art. art. 269b § 1 k.k. w zb. z art. 267 § 1 k.k. (nielegalne uzyskanie informacji oraz bezprawne wykorzystanie programów i danych).
Wobec Kamila K. (25 lat) prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci:
- dozoru Policji, zobowiązując podejrzanego do stawiennictwa raz w tygodniu wyznaczonym komisariacie Policji,
- zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu,
- poręczenia majątkowego w kwocie 70. 000 zł.
Wobec Kamila K. (28 lat) zastosowano środek w postaci:
- dozoru Policji zobowiązując podejrzanego do stawiennictwa raz w tygodniu wyznaczonym komisariacie Policji,
- zakaz opuszczania kraju.
Kara:
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności.od 3 miesięcy do 5 lat.
Mariusz Duszyński
p.f. Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku