Przełom w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzonym w sprawie kradzieży biżuterii o wartości 1.000.000 euro
06.12.2024
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w sprawie kradzieży z włamaniem biżuterii o wartości 1.000.000 euro, tj. o przestępstwo z art. 279 § 1 k.k.
Okoliczności zdarzenia
Do kradzieży doszło w dniu 25 marca 2023 r. w Sopocie na parkingu jednej z restauracji . W czasie kiedy pokrzywdzony, obywatel Szwecji, przebywał w restauracji nieznani wówczas sprawcy włamali się do jego samochodu, z wnętrza którego ukradli walizki i torby z zawartością biżuterii. Biżuterię pokrzywdzony prezentował na Międzynarodowych Targach Bursztynu Amberif Spring, które odbyły się w dniach 22 - 25 marca 2023 r. w hali AmberExpo w Gdańsku. W wyniku kradzieży pokrzywdzony utracił kilkaset sztuk pierścionków, naszyjników, bransolet wykonanych ze złota wysadzanymi kamieniami szlachetnymi m.in. diamentami, szmaragdami, szafirami i rubinami. Wartość skradzionej biżuterii oszacował na kwotę 1.000.000 euro.
Przebieg śledztwa
W toku wszczętego i nadzorowanego przez prokuratora śledztwa Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, w toku intensywnych czynności, ustalili dokładny przebieg zdarzenia. W toku postępowania policjanci m.in. zabezpieczyli zapisy z kamer monitoringów, wytypowali i przeszukiwali wiele miejsc, w których mogli ukrywać się sprawcy. W trakcie czynności wykonanych na miejscu zdarzenia policjanci z laboratorium kryminalistycznego zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych, które zostały poddane analizie. Ponadto funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku nawiązali, za pośrednictwem Biura Kryminalnego Wydziału Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Biura Międzynarodowej Współpracy Policji, ścisłą współpracę ze stroną niemiecką oraz oficerami łącznikowymi m.in. ze Skandynawii i Albanii. Wszystkie te czynności doprowadziły do ustalenia sprawców kradzieży biżuterii.
W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów dwóm mężczyznom, tj. Jeton B. (lat 56) i Andreii M. (lat 50) obywatelom Republiki Kosowa. Prokurator zarzucił im popełnienie kradzieży z włamaniem biżuterii o wartości 1.000.000 Euro, tj. przestępstwo z art. 279 § 1 k.k. Następnie prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 14 dni od dnia zatrzymania i wydał za podejrzanymi list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania.
Zatrzymanie podejrzanego
17 października 2024 r. nastąpił przełom w sprawie. Jeden z podejrzanych, tj. Andrea M. (lat 50), został zatrzymany na terenie Republiki Federalnej Niemiec. W dniu 20 listopada 2024 r. został przekazany polskim organom ścigania. 29 listopada 2024 r. Andrea M. został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie wykonano z jego udziałem czynności procesowe, tj. prokurator ogłosił postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Andrea M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i przedłużył okres stosowania tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego do 14 lutego 2025 r.
Natomiast drugi z podejrzanych Jeton B. w dalszym ciągu jest poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Kara
Zarzucane podejrzanym przestępstwo z art. 279 § 1 k.k. jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Śledztwo pozostaje w toku.
prok. Mariusz Duszyński
p.f. Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku