W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty w sprawie nieprawidłowości w toku postępowania dotyczącego zamówienia publicznego

08.11.2021

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie nieprawidłowości w toku przeprowadzonego w 2014 roku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego rekultywacji terenu po byłej żwirowni na terenie Gminy Stary Targ z możliwością eksploatacji kruszywa. Postępowanie pod nadzorem prokuratury prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku.

Temida 1

Na podstawie zebranego w tej sprawie materiału dowodowego pięć osób usłyszało zarzuty.

Wójtowi Gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch  przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem  zamówienia publicznego. Wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, tj. nie precyzujący warunków eksploatacji kruszywa. Dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu przetargowym. Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2014 – 2016, a  kwota  wyrządzonej Gminie szkody  przekroczyła 470 tysięcy złotych.

Zarzutem objęto również jednego z urzędników Gminy Stary Targ, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 231 § 1 k.k. W toku przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie dopełnił swoich obowiązków poprzez opisanie w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący przedmiotu zamówienia, tj. nie precyzując warunków eksploatacji kruszywa.

Dwóm przedstawicielom firmy uczestniczącym w zamówieniu publicznym zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 297 § 1 k.k. Działając w celu uzyskania zamówienia publicznego posłużyli się poświadczającym nieprawdę dokumentem dotyczącym spełnienia warunku przetargu, który miał istotne znaczenie dla uzyskania zamówienia.

 

Przedmiotem śledztwo był również  wątek dotyczący umorzenia  w latach 2013-2016 przez Wójta Gminy Stary Trag podatku  nabywcy nieruchomości gruntowej położonego w miejscowości Szropy. Funkcjonariuszowi zarzucono  niedopełnienia  w tym zakresie  obowiązków służbowych i wyrządzenie  Gminie szkody    w kwocie przekraczającej 130 tysięcy złotych.  

Ustalono  również, że  rzeczoznawca majątkowy, który sporządził w 2013 roku operat szacunkowej w oparciu, o który dokonano sprzedaży tej nieruchomości, poświadczył w nim nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. Rzeczoznawcy zarzucono  popełnienie przestępstwa z art. 271 § 1 k.k.

Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Czyn z art.  231  § 1 k.k. zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast czyny z art. 271 § 1 k.k. oraz z art. 297 § 1 k.k. do lat 5.

Śledztwo w  tej sprawie znajduje się w końcowej fazie.

Grażyna Wawryniuk

pf RzecznikaPrasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku 

 

{"register":{"columns":[]}}