Uzupełnienie i zmiana zarzutów podejrzanemu w sprawie oferowania produktów leczniczych
21.03.2024
W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prowadzonym przeciwko Tomaszowi D. o doprowadzenie szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd co do rzeczywistej wartości rynkowej oferowanej na sprzedaż substancji oraz jej właściwości leczniczych i efektu terapeutycznego w zapobieganiu oraz zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2, prokurator uzupełnił oraz zmienił podejrzanemu zarzuty.
Uzupełniono materiał dowodowy
Pierwsze zarzuty w tej sprawie zostały przedstawione podejrzanemu w kwietniu 2020 roku.
Uzupełnienie i zmiana to efekt pogłębionego materiału dowodowego, w tym przesłuchania kilku tysięcy osób, jak również uzyskania kompleksowej opinii z zakresu farmakologii, ekonomii i zarządzania.
Podejrzany oferował preparaty za pośrednictwem strony internetowej oraz portali społecznościowych. Miały one stanowić produkty lecznicze zapobiegające zakażeniu oraz zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2, jak również leczyć szereg innych chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycę i nowotwory. Mężczyzna nie posiadał pozwolenia na dopuszczenie produktów leczniczego do obrotu. Preparaty były rozprowadzane za pośrednictwem prowadzonej przez podejrzanego fundacji, w której pełnił funkcję prezesa zarządu. Wpłaty dokonywane były tytułem darowizny na cele statutowe fundacji.
Zakres zarzutów
Aktualnie podejrzany pozostaje pod zarzutem popełnienia łącznie 71 czynów oszustwa na szkodę osób, które zakupiły preparat „ NanoAstrax” i inne , to jest popełnienia przestępstw zakwalifikowanych z art. 286 § 1 k.k. Łączna kwota dokonanych przez pokrzywdzonych wpłat przekracza 56 tysięcy złotych.
Podejrzany usłyszał również zarzut popełnienia czynów :
- z art. 124 b pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne, to jest wytworzenia, przechowywania w celu dostarczenia i udostępnienia, oraz odpłatnego i nieodpłatnego udostępnienia szeregu sfałszowanych produktów leczniczych oraz substancji czynnych
- z art. 284 § 1 k.k. - pełniąc funkcję prezesa zarządu fundacji przywłaszczył sobie przeznaczone na cele statutowe pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 105 tysięcy złotych.
Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku 14 marca 2024 roku. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.
Środki zapobiegawcze
Wobec podejrzanego stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji, zakaz opuszczania kraju oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia odpłatnej i nieodpłatnej działalności związanej z dystrybucją oraz propagowaniem środków spożywczych mających służyć leczeniu chorób, zapobieganiu im, bądź wzmacnianiu organizmu.
Kara
Zrzucone podejrzanemu przestępstwa oszustwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8, a przestępstwo przywłaszczenia mienia karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Przestępstwo wytworzenia, przechowywania w celu dostarczenia i udostępnienia, oraz odpłatnego i nieodpłatnego udostępnienia sfałszowanych produktów leczniczych oraz substancji czynnych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.
Grażyna Wawryniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku