W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i zarzuty w sprawie sprzedaży produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia

14.02.2022

Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Gdyni 9 lutego 2022 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdyni we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali na terenie Gdyni i Lęborka 8 osób w śledztwie dotyczącym sprzedaży bez wymaganego zezwolenia produktów leczniczych. Przeszukano miejsca ich zamieszkania oraz cztery magazyny, w których ujawniono i zabezpieczono znaczne ilości środków leczniczych. W miejscu zamieszkania oraz w miejscu, w którym ujawniono środki lecznicze, ujawniono również narkotyki. Ujawniono i zabezpieczono pieniądze, w tym ponad 300 tysięcy złotych, 4 tysiące USD oraz 100 EURO.

kajdanki

 

Mechanizm przestępczego procederu

Nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni  postępowanie  dotyczy   prowadzenia   bez wymaganego zezwolenia   na  prowadzenie  apteki albo punktu  aptecznego  sprzedaży wysyłkowej  środków farmaceutycznych.  

Nielegalny proceder  prowadzony był od wielu lat, na szeroką skalę w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, z wykorzystaniem co najmniej  trzech stron   internetowych: www.aptekakamagra.pl, www.viagra.edu.pl oraz   www.kamagrasklep.pl.   Za ich pośrednictwem  prowadzono sprzedaż  produktów leczniczych na potencję w różnej postaci, w tym  Viagry z podrobionymi   znakami towarowymi, podrobionych produktów leczniczych oraz środków    niedopuszczonych do obrotu   na terenie  RP , między innymi środka  Kamagra.  Produkty doręczane były  odbiorcom w  formie przesyłek  pocztowych. Do procederu  wykorzystywano   założone  m.in. na tak zwane ,, słupy ”  rachunki  bankowe, na które  wpływały środki  ze sprzedaży,  przy czym podejmowano szereg działań  w celu  utrudnienia  organom ścigania   ustalenia   ich  przestępczego pochodzenia.  

Ustalona na obecnym etapie postępowania wartość ujawnionych i zabezpieczonych produktów wynosi około 8 milionów złotych.

Usłyszeli zarzuty 

Czynności z udziałem zatrzymanych przeprowadzono w Prokuraturze Rejonowej w  Gdyni w dniach 9 i 10 lutego 2022 roku. 

Siedem osób usłyszało zarzuty dotyczące  udziału w zorganizowanej  grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw obrotu bez wymaganego zezwolenia produktami leczniczymi, w tym sfałszowanymi, z podrobionymi znakami towarowymi oraz niedopuszczonymi do obrotu na terytorium RP.  To przestępstwo, zakwalifikowano z art. 258 § 1 k.k.  zagrożone  jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Sześciu podejrzanym prokurator zarzucił popełnienie w ramach zorganizowanej grupy przestępstw obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Zakwalifikowane z  art. 124 b ust. 2 w zb. z art. 127 a ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne w zb. z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Przy czym z uwagi na to, że podejrzani z procederu uczynili sobie stałe źródło  dochodu,  grozi im nawet do  kara  7 lat i 6 miesięcy  pozbawienia wolności.

Trzem podejrzanym prokurator zarzucił popełnienie przestępstw prania brudnych pieniędzy zakwalifikowane z  art. 299 § 1 i 5 k.k. i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Z  uwagi na to, że z przestępstwa  uczynili sobie stałe źródło dochodu,  grozi im nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Czterech podejrzanych usłyszało również zarzuty dotyczące posiadania  narkotyków, w tym dwóch posiadana znacznej ilości. Przestępstwo posiada  narkotyków znacznej ilości zagrożone  jest  karą pozbawienia do lata 10.   

Środki zapobiegawcze

Wszystkich podejrzanych Sąd, na  wniosek prokurator tymczasowo aresztował.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

Grażyna  Wawryniuk

pf Rzecznika Prasowego

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku  

{"register":{"columns":[]}}