Zatrzymania i zarzuty dla 9 członków grupy przestępczej dokonującej wyłudzeń za pośrednictwem Internetu
04.12.2024
Prokuratura Rejonowa w Tczewie nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej od 2023 roku w Łodzi i jej okolicach mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu w postaci oszustw dokonywanych na jednym z portali internetowych, tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. i art. 286 § 1 k.k.
Mechanizm procederu
Członkowie grupy przestępczej wyłudzali pieniądze od pokrzywdzonych, w ten sposób, że na jednym z portali społecznościowych zamieszczali fałszywe oferty sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów, np. hulajnóg, trampolin, elektronarzędzi. Ceny oferowanych do sprzedaży rzeczy nie były wygórowane i wahały się od 300 do 500 zł. Kiedy osoby zainteresowane nabyciem oferowanych do sprzedaży przedmiotów wpłaciły pieniądze, na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy, to kontakt ze sprzedającymi urywał się, a pokrzywdzeni nie otrzymywali zakupionych przedmiotów ani zwrotu pieniędzy.
W ten sposób członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzili łącznie ok. 150.000 zł od ok. 300 pokrzywdzonych z całej Polski.
Przedstawione zarzuty i zastosowane środki zapobiegawcze
W oparciu po zgromadzony w sprawie materiał dowody, prokurator wydał postanowienia o przestawieniu zarzutów pięciu osobom i polecił funkcjonariuszom z CBZC Zarządu w Gdańsku zatrzymanie podejrzanych. Dnia 20 marca 2024 r. funkcjonariusze policji, realizując polecenie prokuratora, przeprowadzili czynności na ternie Łodzi w trakcie, których zatrzymali pięcioro podejrzanych. Podejrzanym Damianowi J. (lat 22), Marcinowi R. (lat 44), Agnieszce J. (lat 41), Igorowi N. (lat 30) oraz Tomaszowi P. (lat 49) prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. czyn z art. 258 § 1 k.k. oraz zarzucił popełnienie szeregu oszustw, tj. czyny z art. 286 § 1 k.k. i art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie, wobec każdego z podejrzanych, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosków prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.
Następnie 19 i 20 listopada 2024 r. funkcjonariusze CBZC Zarząd w Gdańsku, realizując polecenie prokuratora, ponownie przeprowadzili czynności na terenie Łodzi, w trakcie których zatrzymali kolejnych czterech podejrzanych. Jackowi P. (lat 35), Kamilowi W. (lat 30), Adamowi G. (lat 40) oraz Martynie W. (lat 23) prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstwa polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, tj. czyn z art. 258 § 1 k.k. oraz zarzucił popełnienia szeregu oszustw i usiłowania oszustw, tj. czyny z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. Po wykonaniu czynności procesowych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec Jacka P. oraz Adama W. środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosków prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Natomiast wobec podejrzanych Adama G. oraz Martyny W. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Łącznie podejrzanym prokurator przedstawił 160 zarzutów, a sześciu podejrzanych nadal przebywa w areszcie.
Kara
Zarzucane podejrzanym przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. oraz z art. 286 § 1 k.k. są zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.
prok. Mariusz Duszyński
p.f. Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku