Zatrzymania w śledztwie prowadzonym w sprawie korupcji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku
25.11.2024
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie wręczania w okresie od 2022 roku do 2024 roku korzyści majątkowych w zamian za przyspieszenie procedury legalizacji pobytu obcokrajowców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 229 § 1 k.k. i inne.
W dniu 19 listopada 2024 r. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, zatrzymali na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy pięć osób, które brały udział w procederze legalizowania pobytu cudzoziemcom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej .
Zatrzymane osoby w dniu 20 listopada 2024 r. zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie prokuratorzy przeprowadzili z ich udziałem czynności procesowe, tj. ogłoszono zatrzymanym postanowienia o przedstawieniu zarzutów i przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.
Adrianie S. (lat 51) prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Czyn ten stanowi przestępstwo określone w art. 228 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.
Yuriy K. (lat 44) prokurator przedstawił łącznie 5 zarzutów popełnienia przestępstw polegających na powoływaniu się na wpływy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim i udzielaniu korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji. Czyny te stanowią przestępstwa określone w art. 230 § 1 k.k. oraz z art. 229 § 1 k.k.
Natomiast podejrzanym Oybekjon T. (lat 32), Andrii B. (lat 49) oraz Yelizaveta J. (lat 48) prokurator przedstawił zarzut popełnienia przestępstwa polegającego na udzieleniu korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji. Czyn ten stanowi przestępstwo określone w art. 229 § 1 k.k.
Prokurator skierował wobec 4 podejrzanych wnioski do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku o zastosowanie środków zapobiegawczych postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanej Yelizaveta J. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.
21 listopada 2024 r. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych Adriany S. i Yuriego K. środki w postaci tymczasowego aresztowania. Natomiast wobec podejrzanych Oybekjon T. i Andrii B. Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie z możliwością opuszczenia aresztu po wpłacie poręczenia majątkowego w wysokości odpowiednio 140.000 zł oraz 80.000 zł.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Śledztwo ma charakter rozwojowy niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 229 § 6 k.k. nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
Ponadto informujemy, że zgodnie z treścią przepisu art. 230a § 3 k.k., nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 2, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.
prok. Mariusz Duszyński
p.f. Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku