W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia Prokuratury Rejonowej Katowice – Zachód w Katowicach w sprawie 127 oszustw „na BLIK”

21.10.2024

POKce211024

Prokuratura Rejonowa Katowice – Zachód w Katowicach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Ukrainy, którzy zostali oskarżeni o popełnienie 127 oszustw na szkodę szeregu pokrzywdzonych zamieszkujących na terenie całej Polski.

Okoliczności

Działanie sprawców polegało na wyłudzaniu od pokrzywdzonych kodów BLIK, a następnie ich realizowaniu poprzez dokonywanie wypłat z bankomatów zlokalizowanych na terenie Śląska i Zagłębia. Do wyłudzenia kodów BLIK dochodziło poprzez telefonowanie do pokrzywdzonych i wprowadzanie ich w błąd co do zarówno tożsamości osoby dzwoniącej, jak i przeznaczenia pieniędzy. Na skutek opisanego procederu ponad 100 pokrzywdzonych z terenu całego kraju zostało oszukanych na kwotę łącznie przekraczającą 300 000 złotych.

Zarzuty

Prokurator przedstawił dwóm obywatelom Ukrainy zarzuty popełnienia wspólnie i w porozumieniu 127 przestępstw oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Nadto podejrzanym zarzucono, że z popełnienia przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu. W toku śledztwa podejrzani byli kilkukrotnie przesłuchiwani, ostatecznie przyznali się do stawianych im zarzutów.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania przygotowawczego sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec obu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Zagrożenie karą

Przestępstwo oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10. Przy uwzględnieniu, że oskarżeni uczynili sobie z popełnienia przestępstw stałe źródło dochodu, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 15.

UWAGA !

Jak uniknąć oszustwa „na BLIK”:

  • Nigdy nie klikaj w podejrzane linki otrzymywane mailem bądź za pomocą komunikatorów (w ten sposób oszust przejmuje konto);
  • Nie używaj jednakowych haseł do różnych portali – stosuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe (hasło i kod np. SMS);
  • Nie podawaj kodu BLIK drogą elektroniczną bez upewnienia się kto o to prosi (zadzwoń do znajomego i upewnij się, że to on);
  • Jeżeli zauważysz, że doszło do włamania na twoje konto w mediach społecznościowych, od razu poinformuj osoby w gronie znajomych. Napisz do nich wiadomości z ostrzeżeniem - nie tylko w prywatnej konwersacji - ale też na stronie głównej konta.

 

prok. Miłosz Bystrzycki

Zespół Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Katowicach

{"register":{"columns":[]}}