W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności strony internetowej Prokuratury Okręgowej w Katowicach

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej www.gov.pl/web/po-katowice zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.gov.pl/web/po-katowice

Data publikacji strony internetowej: 2021-03-26

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-10-13

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności wymienionych poniżej

Treści niedostępne

W serwisie istnieją pliki pdf, które utworzone zostały na podstawie dokumentów Word bez właściwie zaznaczonej struktury logicznej lub są skanami dokumentów.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia: 2021-03-22
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2024-04-18

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Ułatwienia na stronie internetowej

Dostępność serwisów internetowych jest ważna dla wszystkich bez wyjątku. Ale ma szczególne znaczenie dla osób narażonych na wykluczenie cyfrowe, np. seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Dążymy do tego, by nasz serwis spełniał międzynarodowe wytyczne Web Content Accessibilty Guidelines 2.0 (WCAG 2.0).

Zasady te mówią, co zrobić, aby serwis był dostępny dla każdego, bez względu na:

  • poziom jego sprawności,
  • wiek,
  • sprzęt czy oprogramowanie, którego używa.

Nasz serwis dąży do zgodności z tymi wytycznymi na poziomie AA, tzn. jest dostępny dla większości osób, które z niego korzystają.

Oświadczenie sporządzono dnia 25 marca 2021 roku. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Osoby niewidome i słabowidzące:

Wszystkie strony serwisu posiadają strukturę nagłówkową, która umożliwia szybkie przejrzenie strony bez konieczności czytania jej całej treści.
Do wszystkich zdjęć prezentujących istotne informacje dodajemy opisy alternatywne.
Zadbaliśmy o wysoki kontrast treści oraz o to, aby nawet przy dużym powiększeniu widoku wszystkie funkcje i informacje były nadal dostępne.

Osoby posiadające dysfunkcję mowy, słuchu bądź łącznie dysfunkcję wzroku i słuchu

Osobom posiadającym dysfunkcję mowy, słuchu bądź łącznie dysfunkcję wzroku i słuchu, przyjmowanym w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach oraz w podległych prokuraturach rejonowych, zapewnia się bezpłatnie możliwość korzystania z pomocy wybranego tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika. Potrzebę skorzystania z tego świadczenia należy zgłosić z wyprzedzeniem co najmniej 3 dni roboczych na adres e-mail: biuro.podawcze.pokat@prokuratura.gov.pl, ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się. Zgłaszający się ma również prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej

Osoby, które nie korzystają z myszki:

Wszystkie informacje i funkcjonalności serwisu są dostępne bez problemu za pomocą samej klawiatury.

Skróty klawiaturowe

Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:

Firefox, Chrome, Internet Explorer:

[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok

Opera:

[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest koordynator do spraw dostępności: Wojciech Zwoliński, tel.: 32 133-52-48

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do: Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Siedziba Prokuratury Okręgowej w Katowicach znajduje się w budynku przy ulicy Wita Stwosza 31 w Katowicach. Główne wejście do budynku prowadzi po 13 schodach zewnętrznych i znajduje się po stronie wschodniej budynku, od strony ulicy Wita Stwosza. Schody są wyposażone w barierki a u ich podstawy jest dzwonek dla osób z niepełnosprawnością w celu przywołania pracownika portierni. Po wejściu do budynku wejściem głównym (drzwi bezprogowe, automatyczne rozsuwane, wzbudzane detektorem ruchu) osoba uprawniona znajduje się na poziomie nr 1, z którego przez portiernię przy pomocy windy może dotrzeć na dowolne piętro budynku. Wejście z poziomu ulicy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku, znajduje się od strony zachodniej budynku, dojazd od ulicy Astrów. Przy drzwiach wejściowych zainstalowany jest wideofon z przyciskiem umożliwiającym wezwanie portiera, który otworzy drzwi (uchylne) i udzieli pomocy przy wejściu do budynku. Z portierem można się też skontaktować telefonicznie pod nr 32 133 51 00 w. 492. Po wejściu do budynku osoba uprawniona znajduje się na poziomie nr -1, z którego przy pomocy windy może dotrzeć na dowolne piętro budynku.

Budynek wyposażony jest w 5 wind z automatycznymi rozsuwanymi drzwiami umożliwiających dotarcie na wszystkie kondygnacje, korytarze na każdej kondygnacji wolne są od barier poziomych i pionowych a większość drzwi wewnętrznych posiada minimum szerokości 90 cm, drzwi otwierane uchylnie.

W budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, usytuowana w pobliżu wejścia do wind na poziomie nr -1. Budynek nie jest wyposażony w informacje głosowe, pętle indukcyjne, oznaczenia w alfabecie Braill’a, oraz oznaczenia kontrastowe. Budynek nie jest wyposażony w tablice lub informację wizualną przedstawiającą rozmieszczenie pomieszczeń, jak również w tablicę informacyjną zapisaną w alfabecie Braill’a.

Z prawej strony wejścia od ulicy Astrów znajdują się dwa oznakowane miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Na teren budynku można wejść z psem asystującym. 

Osoba do kontaktów w sprawach dostępności wyznaczona zgodnie z przepisami ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami - Monika Osińska tel.: 32 13 35 182

Dostępność architektoniczna prokuratur rejonowych

Osoby do kontaktów w sprawach dostępności wyznaczona zgodnie z przepisami ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na poszczególnych jednostkach rejonowych:

Prokuratora Rejonowa w Bytomiu

Małgorzata Duda

(32) 396 81 16

Prokuratora Rejonowa w Chorzowie

Nina Gryska

(32) 779 61 51

Prokuratora Rejonowa Katowice - Północ w Katowicach

Maria Margielewicz

Izabela Mol

(32) 258 70 21 wew. 115

(32) 258 70 21 wew. 130

Prokuratora Rejonowa Katowice - Południe w Katowicach

Sylwia Harupa

(32) 13 35 129

Prokuratora Rejonowa Katowice - Wschód w Katowicach

Magdalena Strzebińczyk

(32) 254 02 01 wew. 24

Prokuratora Rejonowa Katowice - Zachód w Katowicach

Agata Merkel

(32) 13 35 133

Prokuratora Rejonowa w Mikołowie

Katarzyna Myszuda

(32) 218 08 00 wew. 33

Prokuratora Rejonowa w Mysłowicach

Monika Ulewicz

(32) 222 27 89 wew. 23

Prokuratora Rejonowa w Pszczynie

Michał Kotajny

(32) 210 31 77 wew. 160

Prokuratora Rejonowa w Siemianowicach Śląskich

Katarzyna Mamcarz

(32) 359 52 41

Prokuratora Rejonowa w Tychach

Agnieszka Latos

Iwona Torba

(32) 788 23 35

(32) 788 23 21

Informacje dodatkowe

Inne dane kontaktowe do Prokuratury Okręgowej w Katowicach – https://www.gov.pl/web/po-katowice/dane-teleadresowe

Prokuratura Okręgowa w Katowicach
ul. Wita Stwosza 31
40-042 Katowice

{"register":{"columns":[]}}