W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego składowania odpadów

24.06.2022

          Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie składowania w lipcu 2020 roku w Siemianowicach Śląskich odpadów, wbrew przepisom, mogących zagrozić życiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Do Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich został skierowany akt oskarżenia przeciwko 3 mieszkańcom województwa śląskiego oskarżonym o  nielegalne składowanie odpadów  na terenie Siemianowic Śląskich, w  ilości 4776 sztuk podkładów kolejowych oraz 30 mauzerów o pojemności 1.000 litrów i beczek  o pojemności  od 20 do 200 litrów  zawierających odpady z przemysłu lakierniczego, chemicznego oraz odpady  z działalności gospodarczej.

           Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w dniu  27 lipca 2020 roku przez Prokuraturę Rejonową w Siemianowicach Śląskich. Z dniem 26 maja 2021 roku śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

            W dniu 1 lipca 2020 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska,   na terenie Siemianowic Śląskich ujawnili magazynowanie i przetwarzanie odpadów w sposób niezgodny z prawem. Ujawnionych zostało kilkaset ton całych oraz rozdrobnionych podkładów kolejowych oraz pojemniki i beczki z nieznanymi substancjami. Uzyskana w toku śledztwa opinia biegłego z zakresu chemii, odpadów i ochrony środowiska, potwierdziła, że ujawnione odpady stanowią element infrastruktury kolejowej, które ze względu na zawartość substancji o właściwościach rakotwórczych powinny być sklasyfikowane jako odpady niebezpieczne,  które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Biegły wskazał, że sposób składowania odpadów powodował bezpośrednie sprowadzenie niebezpieczeństwa pożaru i eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych.

             Oskarżeni w toku śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu, składali wyjaśnienia.  Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.  

{"register":{"columns":[]}}