W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie oszustw internetowych.

Prokuratura Rejonowa Katowice – Wschód w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie oszustw dokonanych za pośrednictwem Internetu, w okresie od grudnia 2015 roku do grudnia 2017 roku, na szkodę 1.837 pokrzywdzonych z terenu całej Polski. Do Sądu Okręgowego w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, które oskarżone zostały o popełnienie przestępstw: oszustwa, prania brudnych pieniędzy, oszustwa internetowego, usiłowania oszustwa, podrabiania dokumentów.

W śledztwie ustalono, iż pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd ofertami sprzedaży umieszczanymi w Internecie, a często także dodatkowymi informacjami przekazywanymi im w rozmowach telefonicznych. Następnie dokonywali zapłaty za rzekomo zakupiony towar na rachunki kontrolowane przez sprawców. Najczęściej dokonywano oszustw oferując na portalach Allegro lub OLX: roboty kuchenne Thermomix (ok. 300 przypadków), aparaty fotograficzne (ok. 370 przypadków), roboty sprzątające iRobot (ok. 140 przypadków), telefony komórkowe (ok. 100 przypadków), a także drony, laptopy, kamery GoPro, zegarki Garmin, elektronarzędzia i inne tego typu przedmioty o wartości ok. od 1 do 5 tys. złotych. Przedmiotem śledztwa było również 15 wyłudzeń dokonanych w połowie 2016 roku związanych z oferowaniem apartamentów do wynajęcia nad morzem i wyłudzaniem zaliczek za ten pobyt.

Jak ustalono w wielu przypadkach sprawcy dokonywali przejęcia kont faktycznie funkcjonujących w Internecie. W innych przypadkach wystawiano oferty sprzedaży najpierw na portalu OLX, a potem w porozumieniu z nabywcą na przesłaniu mu linka prowadzącego do oferty z tym przedmiotem na portalu Allegro wystawionej tam na przejętym koncie użytkownika lub też faktycznie podrobionej strony Allegro. Pochodzące z oszustw pieniądze zbierane były następnie na 144 rachunkach bankowych. Pieniądze były przelewane pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi, a w wielu przypadkach dokonywano zamiany wyłudzonych pieniędzy na bitcoiny, a następnie ponownie na złotówki. Działania takie były podejmowane w celu udaremnienia lub znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępnego pochodzenia tych pieniędzy.

Dwóch głównych oskarżonych w tej sprawie to 30 - letni informatyk z Gdańska oraz 33 - letni mieszkaniec Warszawy.

Łączna wartość strat osób oszukanych w tej sprawie to 3.344.530 złotych. W śledztwie ustalono 1.837 osób pokrzywdzonych z terenu całej Polski. Prokurator dokonał w tej sprawie zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 500.000 złotych oraz dokonał zajęcia mieszkania jednego z oskarżonych o wartości 1 mln 300 tys. złotych.

Za zarzucone oskarżonym przestępstwa grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

 Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach

                                       Marta Zawada-Dybek

{"register":{"columns":[]}}