Akt oskarżenia w sprawie poświadczenia nieprawdy w receptach
15.07.2022
Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko lekarce oskarżonej o poświadczenie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nieprawdy w receptach wystawionych w 2017 roku i umożliwienie innej osobie użycie substancji psychotropowej. Drugą osobą, którą objął akt oskarżenia skierowany przez prokuratora w tej sprawie, jest mieszkaniec województwa śląskiego, który oskarżony został o nakłonienie lekarza do poświadczenia nieprawdy w receptach i udzielenie innej osobie substancji psychotropowej.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż lekarka rodzinna przyjmująca w przychodni w Rzeszowie, w celach towarzyskich przyjeżdżała na Śląsk. Podczas tych wizyt znajomy mieszkaniec województwa śląskiego, zwrócił się do niej o wystawienie recept na leki: Stilnox i Relanium. Następnie lekarka wystawiła 2 recepty na swoje nazwisko na leki, które to recepty przekazała swojemu znajomemu, a ten następnie nieustalonym osobom. Recepty te zostały zrealizowane.
Leki Stilnox i Relanium, zawierają substancje psychotropowe, a ich wydawanie z apteki reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują, iż przekazanie recept wystawionych na leki: Stilnox i Relanium, celem realizacji innej osobie, wbrew przepisom wskazanej ustawy, umożliwiło innej sobie użycie substancji psychotropowych. Tym samym w ocenie prokuratora, materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia, w tej sprawie, zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.
Podejrzana lekarka w śledztwie przyznała się częściowo do popełnienia zarzucanego jej czynu. Podejrzany mężczyzna nie przyznał się natomiast do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W przeszłości był karny za oszustwa.
Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej
Marta Zawada-Dybek