W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie tzw. ,,karuzeli podatkowej”

13.01.2023

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia  przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w 2017 roku zajmowała się popełnianiem przestępstw oraz przestępstw skarbowych, związanych z karuzelowym obrotem towarami wyrobów w postaci walcówki aluminiowej oraz płynów do pielęgnacji samochodów i ich sprzedażą na terenie kraju bez zapłaty należnego podatku VAT, a nadto wystawianiem nierzetelnych poświadczających nieprawdę faktur oraz praniem brudnych pieniędzy. Aktem oskarżenia objęto 10 osób. Prokurator zarzucił oskarżonym między innymi popełnienie przestępstwa  tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Postępowanie prowadzono w oparciu o zawiadomienie o popełnionym przestępstwie złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jak ustalono w śledztwie grupa działała głównie na terenie Polski, ale także na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii. Z przeprowadzonych w śledztwie dowodów, wynika, iż podmioty objęte przedmiotowym postępowaniem zaangażowane były w tzw. ,,karuzelę podatkową’’. Wykorzystano obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy regulujące zasady wykonywania dostaw towarów pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty, które przewidują że odbywa się z naliczeniem zerowej stawki podatku VAT. Wystawiane przez spółki zaangażowane w ten proceder faktury dokumentowały jedynie fikcyjne transakcje. Celem działalności podmiotów uczestniczących w transakcjach, było jedynie stworzenie dokumentacji stanowiącej podstawę do dokonywania fikcyjnych rozliczeń podatku VAT. W konsekwencji bezprawnych działań członków tej grupy przestępczej, doszło do wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 9 mln złotych.

W śledztwie część z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec 4 osób mających status podejrzanych, początkowo stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Obecnie wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.

Prokurator na poczet grożących kar i środków karnych  zabezpieczył mienie o wartości co najmniej 950.000 złotych, poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

 

 

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej

w Katowicach

Marta Zawada-Dybek

{"register":{"columns":[]}}