Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT
12.04.2022
Prokuratura Okręgowa w Katowicach nadzorowała śledztwo dotyczące funkcjonowania w latach 2011 do 2013, na terenie Dąbrowy Górniczej, Katowic, Bydgoszczy i innych miast z terenu Polski zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z narażeniem na uszczuplenie i uszczuplenie należności publicznoprawnych w zakresie podatku VAT.
W toku śledztwa ustalono, że w latach 2011 do 2013 r. na terenie Dąbrowy Górniczej, Będzina, Bydgoszczy i innych miast w Polsce działała zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych w tym podmioty zagraniczne. Mechanizm przestępstwa polegała na pozorowaniu działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami stalowymi z wykorzystaniem łańcucha podmiotów gospodarczych, które dokonywały pomiędzy sobą pozorowanych transakcji kupna sprzedaży, w celu uzyskania korzyści majątkowej wynikającej między innymi z niezapłaconego na rzecz Skarbu Państwa podatku VAT lub uregulowanie go w mniejszym wymiarze.
Ustalono, że wyroby stalowe w ramach zorganizowanej grupy nabywane były z zagranicy od podmiotów czeskich lub słowackich za pośrednictwem tzw. „znikających podatników”, czyli podmiotów, które nabywając towar z zagranicy a następnie sprzedając go polskim podmiotom nie płaciły podatku VAT. W ten sposób towar, od którego nie odprowadzano podatku trafiał na polski rynek i stawał się przedmiotem kolejnych transakcji kupna sprzedaży pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład zorganizowanej grupy. Na końcowym etapie przestępczego procederu towar za pośrednictwem polskiego podatnika sprzedawany był za granicę, do podmiotów czeskich i słowackich z preferencyjną stawką podatku. Podmiot sprzedający występował do organów podatkowych o zwrot podatku VAT, który w rzeczywistości nie został zapłacony. Z kolei podmioty czeskie i słowackie sprzedawały ponownie towar do ustalonych polskich „znikających podatników”. W ten sposób towar wracał na polski rynek i ponownie był sprzedawany do ustalonych podmiotów.
Zarzuty przedstawione w sprawie dotyczyły: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w zorganizowanej grupie, popełniania przestępstw przeciwko dokumentom, polegających na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci faktur Vat i przyjmowaniu poświadczających nieprawdę dokumentów, popełnianiu przestępstw skarbowych polegających na wystawianiu nierzetelnych faktur i oszustw podatkowych związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT.
Łączna wysokość podatku VAT narażonego na uszczuplenie i uszczuplonego wyniosła ok. 10 mln zł.
Akt oskarżenia skierowany w dniu 31 grudnia 2021 roku do Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie objął 30 osób, w tym kierownika grupy.
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej
w Katowicach
Marta Zawada-Dybek