W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zatrzymania i zarzuty w sprawie korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach publicznych

09.09.2024

POKce060924

Kolejne 3 osoby usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji oraz powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach.

Zatrzymania

Na polecenie prokuratora 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie zatrzymali trójkę zielonogórskich urzędników – dwie osoby zatrudnione w Lubuskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska oraz pracownika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zarzuty

W siedzibie Prokuratury Okręgowej w Katowicach podejrzani usłyszeli zarzuty związane z powoływaniem się na wpływy oraz udzielaniem i przyjmowaniem korzyści majątkowych, w zamian za ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji o czynnościach służbowych dotyczących ochrony środowiska, w związku z rekultywacją odpadów na terenie powiatu nowosolskiego, w tym o planowanych kontrolach oraz poczynionych w ich trakcie ustaleniach.

Środki zapobiegawcze

Po przeprowadzeniu czynności z podejrzanymi prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec pracownika  Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wniosek ten został uwzględniony przez sąd, który orzekł 2-miesięczny areszt tymczasowy. Wobec pozostałych 2 osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami.

Rozwojowy charakter sprawy

Nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwo ma charakter rozwojowy. Prokurator przedstawił dotychczas zarzuty 10 osobom.

Zagrożenie karą

Podejmowanie się, w zamian za korzyść majątkową, pośrednictwa w załatwieniu sprawy z powołaniem się na wpływy w instytucji państwowej lub samorządowej zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Za przyjęcie korzyści majątkowej za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Taką samą karą zagrożone jest udzielenie korzyści majątkowej aby nakłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa.

 

prok. Aleksander Duda

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej

w Katowicach

{"register":{"columns":[]}}