W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja naukowa z udziałem transplantologów oraz prokuratorów

12.01.2024

Baner przedstawiający książki oraz terminarz

      W dniu 9 stycznia 2024 roku w Katowicach odbyła się zorganizowana przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach konferencja naukowa pt. „Rola prokuratora w  pobraniach wielonarządowych na  Śląsku w świetle medycyny transplantacyjnej”.

      Województwo śląskie to szczególne miejsce na transplantologicznej mapie Polski. Funkcjonujące w regionie ośrodki medyczne są liderami w statystykach dotyczących przeszczepów. Niekiedy kwestia  pobrania komórek, tkanek czy narządów od osoby zmarłej może dotyczyć sytuacji, w której uzasadnione jest podejrzenie, że  zgon potencjalnego dawcy nastąpił w wyniku czynu zabronionego. Warunkiem pobrania organów jest wówczas informacja o braku sprzeciwu prokuratora. Zorganizowana przez Prokuraturę Okręgową konferencja naukowa była okazją dla medyków i prokuratorów do wymiany doświadczeń związanych z tego typu przypadkami. Wśród tematów poruszonych w trakcie konferencji pojawiły się m.in.:

  • aktualna sytuacja w zakresie pobierania i przeszczepiania narządów i tkanek w województwie śląskim,
  • koordynacja procesu pobierania narządów od zmarłego dawcy, w tym kontakt z prokuratorem,
  • rola medyka sądowego w pobieraniu narządów,
  • algorytmy prowadzenia dorosłego dawcy.

      Uczestnicy konferencji mieli sposobność, by spojrzeć na poruszone w jej trakcie zagadnienia z różnych perspektyw, a także wspólnie poszukiwać rozwiązań, pojawiających się w praktyce, problemów związanych z koordynacją procesu pobierania narządów.

W konferencji udział wzięli:

  • przedstawiciele ośrodków medycznych oraz podmiotów funkcjonujących na  terenie województwa śląskiego o kluczowym znaczeniu dla polskiej transplantologii, w tym: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im Andrzeja Mielęckiego ŚlUM w Katowicach, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w  Sosnowcu, Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sekiela w  Siemianowicach Śląskich, Okręgowego Szpitala Okulistycznego w  Katowicach, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, NZOZ FRK Homograft Sp. z o.o. w Zabrzu – banku tkanek powołanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii,
  • konsultanci i koordynatorzy wojewódzcy w dziedzinie transplantologii klinicznej oraz anestezjologii,
  • kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej ŚlUM w Katowicach,
  • przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Katowicach,
  • zastępca prokuratora regionalnego w Katowicach, zastępca prokuratora okręgowego w Katowicach, prokuratorzy okręgowi w Sosnowcu, Bielsku-Białej, Gliwicach i Częstochowie, prokuratorzy rejonowi okręgu katowickiego oraz prokuratorzy tych jednostek.

                Zespół prasowy

Prokuratury Okręgowej w Katowicach

{"register":{"columns":[]}}