W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nigeryjski przekręt i pranie brudnych pieniędzy

23.05.2024

Baner ważna informacja. W tle młotek

Nigeryjski przekręt i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura Rejonowa Katowice-Wschód w Katowicach przedstawia zarzuty 6 osobom biorącym udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sześć osób (trzy kobiety i trzech mężczyzn pochodzenia afrykańskiego w wieku od 25 do 31 lat) usłyszało w Prokuraturze Rejonowej Katowice-Wschód w Katowicach zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonywania oszustw oraz prania brudnych pieniędzy. Na wniosek prokuratora wobec czworga podejrzanych sąd zastosował 3-miesięczny areszt tymczasowy.

Cel działania grupy  

Celem działania grupy przestępczej było wyłudzanie pieniędzy od użytkowników Internetu za pomocą metod charakterystycznych dla tak zwanego przekrętu nigeryjskiego, który polega na wciągnięciu pokrzywdzonego w przebiegającą według różnych scenariuszy grę psychologiczną pod pozorem fikcyjnego przekazania pieniędzy z zagranicy.   

Sposób działania

Sprawcy nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi za pomocą portali społecznościowych, a następnie przekierowywali konwersację na wybrany przez siebie komunikator. Swoim rozmówcom przedstawiali się na przykład jako amerykańscy żołnierze, zagraniczni lekarze, aktorzy, marynarze, pracownicy platform wiertniczych, czy pośrednicy w sprawach spadkowych. Konwersacje prowadzone były w języku polskim (z wykorzystaniem translatorów internetowych), chyba że pokrzywdzony znał język angielski. Z czasem sprawcy zdobywali zaufanie swoich ofiar, a ponieważ podawali się za zamożnych obcokrajowców, roztaczali przed nimi wizję otrzymania dużych sum pieniędzy. W pewnym momencie pokrzywdzonych informowano, że podjęcie pieniędzy będzie wymagało uiszczenia różnego rodzaju opłat, których dokonać należy na podany przez sprawcę rachunek bankowy.

Najczęstszym scenariuszem z jakiego korzystali sprawcy było wykorzystywanie uczuć pokrzywdzonych, którzy mamieni wizją wspólnego życia, gotowi byli przekazać znaczne sumy pieniędzy na ratowanie swojej sympatii z różnego rodzaju kłopotów. Największa ujawniona dotychczas w toku śledztwa jednorazowa wpłata wyniosła ponad 800.000 (osiemset tysięcy) złotych.

Pokrzywdzeni oraz wysokość szkody

W toku dotychczasowych czynności śledztwa ustalono niemal pół tysiąca pokrzywdzonych, przy czym liczba ta zmienia się niemal każdego dnia. Wśród nich przeważającą większość stanowią obywatele polscy. Obecnie łączna kwota wyłudzeń szacowana jest na co najmniej 25 milionów złotych.

Śledztwo i jego początki

Nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Wschód w Katowicach śledztwo ma charakter rozwojowy i nie można wykluczyć w jego trakcie dalszych zatrzymań.

Decyzją prokuratora prowadzenie śledztwa powierzono Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą natrafili pod koniec 2023 roku na ślad grupy zajmującej się wyłudzeniami w sieci na szeroką skalę.

Zagrożenie karą

Za poszczególne przestępstwa – oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności, a kara łączna może wynieść nawet 20 lat.

Pamiętaj !

W przypadku utraty pieniędzy sprawę należy jak najszybciej zgłosić na Policję albo do Prokuratury. Powiadom również bank prowadzący twoje konto – szybkie działania dają szansę na anulowanie transakcji.

Zachęcamy użytkowników Internetu do zachowania daleko idącej ostrożności w sieci, a także zapoznania się z treścią kampanii informacyjnych dotyczących oszustw internetowych dostępnych na poniższych stronach:

Aleksander Duda

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach

{"register":{"columns":[]}}