W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawomocne skazanie organizatorów wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości

20.11.2024

POKce201124

Łącznie 53 osoby usłyszały prawomocne wyroki skazujące za kierowanie i udział, w działającej na obszarze całego kraju, zorganizowanej grupie przestępczej, która w latach 2012 – 2015 zajmowała się popełnianiem oszustw podatkowych.

Okoliczności sprawy

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2012 - 2015, na terenie całego kraju, funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem wyrobami stalowymi, cynkiem, ołowiem oraz tzw. chłodziwem – substancjami stosowanymi do chłodzenia powierzchni podczas obróbki materiałów. Mechanizm przestępstw polegał na tym, że wskazane towary sprowadzane były do Polski z zagranicy – głównie z terenu Słowacji, Czech i Litwy – bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy, gdzie były rozładowywane i sortowane. Następnie zaimportowany w ten sposób towar był mieszany z innym towarem tego samego rodzaju i trafiał do dalszego obrotu - głównie za granicę, po czym był z powrotem ściągany do Polski. W ten sposób ten sam towar w różnych partiach krążył wielokrotnie pomiędzy tymi samymi krajami. Tymczasem dokumentujące ten obrót faktury wystawiane były przez osoby zarządzające procederem na szereg podstawionych podmiotów umieszczonych pomiędzy zagranicznym dostawcą a polskim odbiorcą, które faktycznie w tym obrocie nie uczestniczyły. W związku z tak udokumentowanym obrotem to na firmach – „słupach”, a nie ostatecznym odbiorcy w kraju, ciążył obowiązek odprowadzenia należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT. Firmy te jednak nie wpłacały należnego podatku i po krótkim czasie znikały z rynku, by następnie zostać zastąpionymi przez kolejne podmioty.

Kluczową rolę w procederze pełniła spółka Partner Steel sp. z o.o. z siedzibą w Mikołowie – jeden z wiodących w tamtym czasie podmiotów w branży stalowej w skali całego kraju, do której faktycznie kierowane były transporty towaru z zagranicy. Działające w imieniu tej spółki osoby występowały do Skarbu Państwa o zwrot podatku. Partner Steel sp. z o.o. w sposób nieuprawniony otrzymała z urzędów skarbowych 26 867 132, 19 zł.

Straty Skarbu Państwa

Biorąc pod uwagę działalność wszystkich uczestników procederu uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT wyniosło ponad 51 milionów złotych.

Śledztwo

To niezwykle skomplikowane śledztwo prowadzone było przez Delegaturę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach pod nadzorem prokuratora 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W jego toku prokurator zgromadził bardzo obszerny – liczący kilkaset tomów akt – materiał dowodowy, na który składały się w szczególności: wyjaśnienia podejrzanych, zeznania świadków oraz zabezpieczona dokumentacja księgowa, skarbowa i bankowa, którą poddano analizie kryminalnej.

Zarzuty i środki przymusu

Przeprowadzone w śledztwie czynności doprowadziły do przedstawienia łącznie 61 osobom zarzutów popełnienia przestępstw związanych z kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawianiem i posługiwaniem się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT oraz „praniem brudnych pieniędzy”. Wobec 10 podejrzanych stosowany był w śledztwie areszt tymczasowy. Na poczet grożących kar oraz obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej Skarbowi Państwa, prokurator zabezpieczył na rachunkach bankowych sprawców równowartość prawie 5 milionów złotych w różnych walutach.

Akt oskarżenia i wynik postępowania sądowego

9 grudnia 2020 roku prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 61 osobom. Część z zasiadających na ławie oskarżonych osób przyznała się do winy i dobrowolnie poddała się karze. Dotychczas na kary pozbawienia wolności prawomocnie skazano już 53 osoby, z czego co do 20 z nich jest to kara bez warunkowego zawieszenia. Wobec 8 osób postępowanie sądowe pozostaje jeszcze w toku. Sądy w całości podzieliły ustalenia śledztwa i argumentację prokuratora wskazującą zarówno na funkcjonowanie grupy przestępczej, jak i popełniane w jej ramach przestępstwa. Głównodowodzący działalnością grupy usłyszał prawomocnie wyrok 7 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Musi także zwrócić Skarbowi Państwa wszystkie bezprawnie uzyskane środki o wartości przekraczającej 26 milionów złotych.

 

prok. Miłosz Bystrzycki

Zespół Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Katowicach

{"register":{"columns":[]}}