Skazania za oszustwa związane z emisją obligacji
18.06.2024
Wyroki sądów obu instancji potwierdziły winę trzech mężczyzn w wieku od 33 do 39 lat, którzy w latach 2013-2015 dopuścili się oszustw w związku z emisją obligacji korporacyjnych przez Epstim Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.
Oszustwa na szkodę obligatariuszy
W latach 2013-2015 kierowana przez skazanych katowicka spółka wyemitowała 7 serii obligacji. W dokumentacji związanej z obrotem papierami wartościowymi skazani rozpowszechniali nieprawdziwe informacje. Zatajali także przed inwestorami prawdziwą sytuację finansową spółki. Za każdym razem obligatariusze byli wprowadzani w błąd co do możliwości wywiązania się przez spółkę z zaciągniętych u nich zobowiązań. Inwestorom nie był znany rzeczywisty cel emisji obligacji. Mimo, że obligatariusze byli zapewniani o inwestowaniu ich pieniędzy w branżę IT i BPO, to w rzeczywistości środki finansowe przekazywano na zupełnie inny cel, to jest głównie na produkcję odzieży i jej promocję.
Wszystkie emisje odbywały się nadto z naruszeniem warunków przewidzianych w ustawie o obligacjach. Dotyczyło to między innymi ustanowienia prawidłowego zabezpieczenia obligacji.
Utwierdzanie obligatariuszy w przekonaniu, że środki z obligacji inwestowane są w rozwój spółki, a ich pieniądze są bezpieczne z uwagi na ustanowione zabezpieczenia, umożliwiało skazanym emisje kolejnych serii obligacji.
Pokrzywdzeni
W rezultacie działań skazanych ponad 100 obligatariuszy – tracąc niejednokrotnie majątek swojego życia – poniosło szkody majątkowe w łącznej kwocie ponad 5 milionów złotych.
Doprowadzenie do niewypłacalności spółki
Skazani zrezygnowali z działalności w branży IT i BPO koncentrując działalność spółki wyłącznie na finansowaniu produkcji odzieży, którą zajmował się inny podmiot. Jednocześnie trwonili części składowe majątku spółki, zaciągali zobowiązania i zawierali transakcje oczywiście sprzeczne z zasadami gospodarowania. Dochody spółki oparli wyłącznie o środki pochodzące z emisji obligacji, przy jednoczesnym braku aktywności w pozyskiwaniu źródeł finansowania pochodzących ze sprzedaży produktów i świadczenia usług. Istotny wpływ na podwyższanie kosztów utrzymania spółki miały nieuzasadnione wydatki związane między innymi z zawieraniem zbędnych umów konsultingowych oraz prowadzeniem akcji promocyjno-reklamowych. Przyjęty przez skazanych sposób zarządzania spółką doprowadził do jej niewypłacalności. Skazani nie tylko nie zrealizowali obowiązku złożenia wniosku o upadłość spółki ale także działali na szkodę swoich wierzycieli pozbywając się majątku spółki.
Śledztwo
Drobiazgowe i wielowątkowe śledztwo, które zakończone zostało wniesieniem aktu oskarżenia, prowadzone było pod nadzorem 2 Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Prokuratury Okręgowej w Katowicach. W jego toku Prokuratura zgromadziła obszerną dokumentację związaną z emisją obligacji, zeznania ponad 160 świadków, a także specjalistyczne opinie z zakresu księgowości, rachunkowości, finansów oraz przepływów finansowych.
Wyrok
Postępowanie sądowe potwierdziło ustalenia poczynione przez prokuratora w toku śledztwa. Wszyscy oskarżeni zostali uznani za winnych zarzuconych im czynów, a wymierzone im kary bezwzględnego pozbawienia wolności wyniosły od 1 roku i 6 miesięcy do 3 lat. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach Sąd orzekł wobec oskarżonych obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych.
Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.
prok. Aleksander Duda
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach