Udział prokuratorów w ćwiczeniach sztabowych CEPEX 2024
02.12.2024
W dniach 26 i 27 listopada 2024 roku prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Katowicach uczestniczyli w ćwiczeniach służb pod kryptonimem CEPEX 2024 na lotnisku w Pyrzowicach i Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Tematyka ćwiczeń
Tematyką ćwiczeń były epizody symulujące atak terrorystyczny na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach-Pyrzowicach, oraz Stadionie Śląskim w Chorzowie. Służby otrzymały informację o zagrożeniu terrorystycznym na pokładzie lądującego samolotu, jednakże informacja ta miała na celu odwrócenie uwagi służb od Stadionu Śląskiego w Chorzowie, gdzie terroryści zaplanowali kolejne uderzenie. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrał się kolejny epizod ćwiczeń, podczas którego pozoranci wcielili się w rolę uczestników koncertu, a służby miały za zadanie opanować zagrożenie, odbić zakładników i unieszkodliwić terrorystów.
Przebieg ćwiczeń
W ćwiczeniach udział wzięli przedstawiciele śląskiej Policji, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Delegatury ABW w Katowicach, Zarządu CBŚP w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Jednostki Wojskowej AGAT w Gliwicach, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., Katedry Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Urzędu Gminy Ożarowice, Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, Urzędów Miasta Chorzowa i Katowic, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych z Otwocka, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, SP ZOZ MSWiA w Katowicach oraz Państwowej Agencji Atomistyki.
W działaniach, jako pozoranci, wzięli udział policyjni kursanci ze Szkoły Policji w Katowicach oraz uczniowie i wykładowcy z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Wszystkie podejmowane w ramach ćwiczeń czynności, wiernie odzwierciedlały rzeczywiste działania na miejscu tego typu zdarzeń.
Policja, ŻW, inne służby, inspekcje, straże i instytucje równocześnie z czynnościami ratowniczymi, zabezpieczały miejsce zdarzenia, uniemożliwiając dostęp osobom nieuprawnionym oraz zapobiegając zniszczeniu, zniekształceniu lub utracie śladów i dowodów.
Prokuratorzy prowadzili natomiast oględziny miejsca zdarzenia, rzeczy, osób, a także zwłok i miejsca ich ujawnienia.
Cel ćwiczeń
Celem ćwiczeń było wypracowanie mechanizmów sprawnej współpracy służb na wypadek zaistnienia przestępstw o charakterze terrorystycznym i katastrof.
prok. Izabela Knapik
Zespół prasowy Prokuratury Okręgowej
w Katowicach