W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrok w sprawie wypadku w KWK ,,Murcki Staszic’’ w Katowicach w dniu 27 lipca 2016 roku

08.06.2022

Sąd Okręgowy w Katowicach w dniu 20 maja 2022 roku wydał wyrok wobec 6 osób, oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, w sprawie wypadku w KWK ,,Murcki Staszic’’ w Katowicach,  w dniu 27 lipca 2016 roku, w którym zginął jeden górnik.    Czterej oskarżeni zostali skazani - za sprowadzenie katastrofy górniczej w wyniku której zginęła jedna osoba  i naruszenie praw pracowniczych -  na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 2 lata. Dwaj kolejni oskarżeni zostali skazani na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby wynoszący 2 lata,  za przestępstwo polegające na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.  Sąd wymierzył także oskarżonym kary grzywny.

W dniu 27 lipca 2016 roku  w KWK ,,Murcki – Staszic ‘’ w Katowicach,  doszło  do wybuchu metanu. W wyniku zdarzenia  śmierć poniósł  pracownik kopalni – sygnalista szybowy. Zgromadzony, w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w  Katowicach śledztwie  materiał dowodowy, w tym opinia biegłych z Politechniki Śląskiej, pozwoliła na przedstawienie zarzutów 6 osobom  - pracownikom wyższego  dozoru górniczego: w tym kierownikowi działu wentylacji, kierownikowi zmiany w Dziale Wentylacji  - nadsztygarowi  górniczemu, dyspozytorowi ruchu oraz  metanometrii. Cztery  osoby usłyszały zarzuty nieumyślnego  spowodowania katastrofy, w następstwie której zginęła jedna osoba oraz  zarzuty naruszenia praw pracowniczych. Dwie kolejne osoby usłyszały zarzuty sprowadzenia  niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Zarzuty związane  były z szeregiem nieprawidłowości, jakich dopuszczono się w na terenie Kopalni.  Dowody zgromadzone  w śledztwie wskazywały, iż pomimo przekroczenia dopuszczalnych  stężeń metanu, osoby z wyższego dozoru kopalni nie podjęły decyzji o wstrzymaniu pracy w zagrożonej strefie i wycofaniu załogi.  Akt oskarżenia w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Katowicach  skierowała do Sądu  Okręgowego w Katowicach w dniu 29 września 2020 roku.

Wydany wyrok w sprawie  nie jest prawomocny. Prokurator złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia w tej sprawie.

 

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej

                       w Katowicach

               Marta Zawada-Dybek 

{"register":{"columns":[]}}