Zatrzymania i zarzuty w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach publicznych
27.05.2024
Sześć osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach.
Płatna protekcja
W minionym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Katowicach przedstawiła zarzuty 6 osobom w związku ze śledztwem w sprawie powoływania się w latach 2020-2022 na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w aresztach śledczych i prokuraturach. Podejrzani w zamian za korzyści majątkowe albo ich obietnicę podejmowali się pośrednictwa w załatwianiu w instytucjach państwowych różnego rodzaju spraw, między innymi takich, które pozostawały w zainteresowaniu podmiotów działających w sektorze usług budowlanych oraz utylizacji odpadów. Zarzuty usłyszały także osoby, które udzielały korzyści majątkowej albo obiecywały jej udzielić w zamian za tego typu pośrednictwo w załatwieniu sprawy. W jednym przypadku zarzuty obejmowały nadto używanie nierzetelnych faktur.
Ujawnienie informacji przez urzędników
Wśród podejrzanych znalazła się także dwójka lubuskich urzędników, którym Prokuratura Okręgowa w Katowicach przedstawiła zarzuty ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji pozyskanych w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
Środki zapobiegawcze
Po przeprowadzeniu czynności z podejrzanymi prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych. Wnioski te zostały uwzględnione przez sąd, który orzekł wobec nich 3-miesięczny areszt. Wobec 2 osób prokurator zastosował poręczenie majątkowe, natomiast jedna osoba oddana została pod dozór Policji połączony z zakazem opuszczania kraju.
Zatrzymania
Czynności w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach poprzedzone zostały zakrojonymi na szeroką skalę działaniami funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które przeprowadzone zostały na terenie Warszawy, Katowic oraz województwa lubuskiego, podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego. Uczestniczyli w nich funkcjonariusze Delegatur CBA w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach oraz Bydgoszczy, a także policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa i Poznania.
Rozwojowy charakter sprawy
Nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach śledztwo ma charakter rozwojowy.
Decyzją prokuratora prowadzenie śledztwa powierzono Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu – Delegaturze w Krakowie.
Aleksander Duda
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach