Komunikat prasowy
02.11.2022
W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim śledztwa o sygn. PO I Ds. 110.2020 w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Narodowego Funduszu Zdrowia poprzez wystawianie przez lekarzy na terenie całego kraju nierzetelnych recept, uprawniających do refundacji środka specjalnego żywienia dla dzieci do 18 miesiąca życia tj. o czyny z art. 286§1kk i z art. 271§1 kk i inne, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Warszawie dokonali zatrzymania kolejnych sześciu osób, w tym czterech lekarzy.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 600 000 zł. Oprócz lekarzy zatrzymano również inne osoby biorące udział w przestępczym procederze.
Wobec podejrzanych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji i zakazu wzajemnego kontaktowania się.
Nadal realizowane są czynności dowodowe, w tym przez funkcjonariuszy CBA Delegatury w Warszawie we współpracy z NFZ.
Postępowanie ma nadal charakter rozwojowy i ze względu na realizowane kolejne czynności dowodowe , kierując się dobrem postępowania przygotowawczego, nie będą udzielane dodatkowe informacje na obecnym etapie śledztwa.
Spośród przestępstw zarzuconych podejrzanym, najsurowszą sankcję karną przewiduje czyn opisany w art. 286§1kk , który przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jednakże przy przyjęciu , że dopuszczono się tego czynu zabronionego w stosunku do mienia znacznej wartości, zagrożenie karne ulega podwyższeniu i zgodnie z treścią art. 294§1kk , za popełnienie tego czynu grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.