Skargi i wnioski
GODZINY URZĘDOWANIA
Od poniedziałku do piątku
w godzinach 7:30 - 15:30
INTERESANCI PRZYJMOWANI SĄ
Poniedziałek w godz. 12:00 - 17:00
Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek w godz. 10:00 - 14:00
Godziny przyjęć interesantów w podległych prokuraturach rejonowych znajdują się na podstronie "O prokuraturze"/"Jednostki podległe"
DOSTARCZANIE DOKUMENTÓW DROGĄ ELEKTRONICZNĄ
Skrzynka podawcza na platformie EPUAP: tutaj
Metody dostarczenia dokumentów elektronicznych do Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb. oraz Prokuratur Rejonowych okręgu piotrkowskiego:
- Przekazanie dokumentu poprzez wypełnienie formularza bądź dołączenie podpisanego dokumentu on-line na stronie elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
- Dostarczenie dokumentu w godzinach pracy urzędu (7:30 - 15:30) do biura podawczego na następujących nośnikach danych:
- dyskietka 1,44 MB,
- pamięć masowa USB 1.1, 2.0, 3.0
- płyta CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW
Wymagania dokumentów elektronicznych dostarczanych do Urzędu:
- Dokumenty muszą być podpisane ważnym, kwalifikowanym podpisem cyfrowym w formacie Xades-Bes, lub podpisane przy użyciu profilu zaufanego w ePUAP.
- Nośnik, na którym dostarczono dokument elektroniczny musi być trwale oznakowany w sposób pozwalający na jego identyfikację.
- Dokument elektroniczny przekazany na nośniku jest przekazywany adresatowi wraz z nośnikiem.
- Doręczenie dokumentu elektronicznego na nośniku danych zostanie poświadczone dokumentem w postaci papierowej.
- Akceptowane formaty dokumentów to: DOC, DOCX, RTF, XLS, XLSX, XML, TXT, GIF, TIF (.TIFF), BMP, JPG, ODS, ODT, PDF, SVG, PNG
- Wielkość dokumentu wraz z załącznikami do jednego formularza (dokumentu elektronicznego) nie może przekraczać 5MB,
- Dokumenty lub nośniki zawierające złośliwe oprogramowanie będą automatycznie odrzucane i nie zostaną rozpatrzone.
UWAGA! Aby można było złożyć wniosek, konieczne jest posiadanie konta użytkownika na platformie ePUAP - (konto jest bezpłatne).
KONTA BANKOWE
Konto sum depozytowych (np.poręczenia majątkowe,zabezpieczenia majątkowe)
NBP O/O w Łodzi nr 71 1010 1371 0020 5913 9120 0000
Konto dochodów budżetowych (np.opłaty za wydanie kserokopii dokumentów oraz uwierzytelnionych
odpisów z akt sprawy)
NBP O/O w Łodzi nr 82 1010 1371 0020 5922 3100 0000
SKARGI I WNIOSKI
Pisma w sprawach należących do własności Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i jednostek jej podległych można składać osobiście w sekretariacie jednostki, za potwierdzeniem obioru w dniach i godzinach urzędowania lub przesłać na adres prokuratury drogą pocztową.
Są one rejestrowane w/g kolejności wpływu, a następnie przekazywane do właściwych komórek organizacyjnych zgodnie z podziałem zadań wynikających z zarządzenia Prokuratora Okręgowego.
Prokuratorzy oraz inni pracownicy podejmują czynności przewidziane przepisami prawa dla danego rodzaju spraw, dokonują oceny i decydują o sposobie załatwienia sprawy na podstawie odpowiednich przepisów.
Skargi załatwiane są w terminie do jednego miesiąca. W przypadku przekazania skargi innym organom osoba ją wnosząca jest o tym fakcie niezwłocznie informowana.
ZAWIADOMIENIE O PRZESTĘPSTWIE
Do złożenia zawiadomienia o przestępstwie uprawniona jest każda osoba, która posiada taką informację, bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość itp.
Jeżeli zawiadamiający nie włada językiem polskim – protokół z tej czynności zostanie sporządzony z udziałem tłumacza. Jeżeli zawiadamiającym jest osoba głucha lub niema, czynność zostanie przeprowadzona z udziałem biegłego sądowego o odpowiedniej specjalności (dotyczy to sytuacji, gdy zawiadomienie jest składane w formie ustnej).
O popełnieniu przestępstwa może również zawiadomić jego sprawca. Następujące po tym czynności policyjne będą ze zrozumiałych względów inne niż w sytuacji, gdy zawiadamiającym jest świadek czy inna osoba postronna.
Warto podkreślić, że skoro zawiadomienie o przestępstwie może złożyć każda osoba – to może je również złożyć małoletni. Zasady składania zawiadomienia o przestępstwie są takie same w odniesieniu do dzieci, jak i do osób dorosłych. Każde zawiadomienie o przestępstwie jednakowo obliguje policjantów do podjęcia odpowiednich działań.
KOMPENSATA DLA OFIAR NIEKTÓRYCH PRZESTĘPSTW UMYŚLNYCH
W dniu 21 września 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz.U. Nr 169, poz. 1415).
Na mocy tej ustawy ofiary niektórych przestępstw lub ich najbliżsi mogą ubiegać się o przyznanie kompensaty, pokrywającej utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia oraz koszty pogrzebu, będące skutkiem popełnienia przestępstwa. Wysokość kompensaty nie może przekroczyć 12.000 zł.
Wzór wniosku o przyznanie kompensaty został określony w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2005 r. w sprawie wniosku o przyznanie kompensaty (Dz.U. Nr 177, poz. 1476).
Z dniem 1 kwietnia 2012r. weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się, regulująca między innymi , zasady obsługi w kontaktach z organami administracji publicznej osób uprawnionych, które doświadczają trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się. Poniżej zamieszczamy odnośnik do treści ustawy.
Ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się
Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim oraz podległe jednostki nie posiadają usługi tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Materiały
Wzór zawiadomienia o przestępstwiepopelnienie_przestepstwa.doc 0.03MB Wzór zawiadomienia o przestępstwie znęcania się nad rodziną
popelnienie_przestepstwa_rodzina.doc 0.04MB Formularz wniosku o przyznanie kompensaty
wniosek_kompensata.doc 0.03MB
Podstawa prawna
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych Dz.U. 2016 poz. 325
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2005 r. w sprawie wniosku o przyznanie kompensaty Dz.U. 2005 nr 177 poz. 1476