W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko Czesławowi K. trafił do Sądu Okręgowego w Tarnowie

25.04.2023

baner ważna informacja - w tle młotek

  Dobiegło końca  prowadzone  przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie śledztwo w sprawie zabójstwa Grażyny K.

    W skierowanym w dniu 24 kwietnia br. akcie oskarżenia zarzucono 42-letniemu  Czesławowi  K., że  z 3/4 stycznia 2019 r. w Borzęcinie, działając z zamiarem bezpośrednim      pozbawił  życia swoją żonę Grażynę K., której ciało następnie  wrzucił  do  rzeki Uszwicy, tj. o przestępstwo z art. 148 §1 kodeksu karnego.

    Zwłoki Grażyny K. po intensywnych, wielotygodniowych poszukiwaniach zostały odnalezione w dniu 28 lutego 2019 roku w tej rzece, w miejscowości Bielcza,. Ich stan  wskazywał, że w wodzie znajdowały się  od dłuższego czasu.

    Podejrzany o tę zbrodnię Czesław K. zdołał opuścić Polskę.  W lipcu 2019 roku został zatrzymany przez brytyjską policję  na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, wydanego przez Sąd Okręgowy w Tarnowie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.  Od tego czasu, przez blisko 3 lata trwała procedura związana z przekazaniem go polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Dopiero w  maju 2022 r. Sąd w Londynie  podjął ostateczną  decyzję o  wydaniu  podejrzanego  stronie polskiej.    

    Po przetransportowaniu do Polski Czesław K. usłyszał w tarnowskiej  prokuraturze zarzut zabójstwa swojej żony Grażyny K. oraz został przesłuchany.  Podejrzany nie przyznał się   do tego czynu i odmówił wyjaśnień. Złożył  jedynie krótkie  oświadczenie, w którym  zaprzeczył, aby to on dokonał  tej zbrodni.

    Domniemanym motywem  zabójstwa mogła być zazdrość oraz  rozliczenia  majątkowe pomiędzy małżonkami.

W trakcie śledztwa  - ze względu na wyjątkowo skomplikowany  charakter dowodowy tej sprawy – zasięgnięto  szereg ekspertyz kryminalistycznych, w tym: mechanoskopijnych, informatycznych, z zakresu badań genetycznych, fizykochemicznych, a także przeprowadzono eksperyment osmologiczny.    

     Przeprowadzone  badania i  wyniki wskazanych ekspertyz  stanowią  istotny materiał dowodowy  śledztwa.

     Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności nie krótsza od lat 8, a nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

     Czesław K. nadal jest tymczasowo aresztowany  i na proces  oczekuje w zakładzie karnym.

                                                                                                        Mieczysław Sienicki

                                                                                                          Rzecznik Prasowy

                                                                                             Prokuratury Okręgowej w Tarnowie

{"register":{"columns":[]}}