W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami

04.05.2022

baner ważny komunikat - w tle młotek

      Wydział  Śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie skierował  do Sądu Okręgowego w Tarnowie akt oskarżenia przeciwko 14 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się sprowadzaniem z terenu Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany,  a następnie wprowadzaniem tego środka odurzającego do obrotu na terenie całej Polski.

      Postępowanie  realizowano  przy udziale Centralnego Biura Śledczego Policji.

Ustalono, że marihuana w ilościach hurtowych przewożona była z miejscowości Alicante w Hiszpanii do Polski samochodami ciężarowymi, wyposażonymi w specjalnie skonstruowaną w tym celu skrytkę. Narkotyki były zapakowane w jednokilogramowe zgrzewane worki foliowe. Następnie substancje te były wprowadzane do obrotu w szeregu różnych miejscach kraju w tym w: Gdańsku, Gdyni, Olsztynie, Braniewie, Warszawie,   Sochaczewie, Wrocławiu,   Krakowie,  Zakopanem i innych miejscach.

       W toku śledztwa zabezpieczono ponad 200 kg marihuany przemyconej z Hiszpanii,  o wielomilionowej czarnorynkowej wartości.   

     Łącznie zarzucono oskarżonym popełnienie 33 przestępstw, związanych z udziałem w grupie przestępczej, następnie  z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i przywozem do Polski znacznej ilości środków odurzających, oraz dalszej ich dystrybucji.

     Najpoważniejszy zarzut ciąży na mieszkańcu woj. pomorskiego - Łukaszu T., któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt z Królestwa Hiszpanii do Polski narkotyków oraz uczestniczenie w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających, w postaci marihuany o ilości co najmniej 510 kg (sic!), amfetaminy w ilości 6 kg, a także kokainy oraz tabletek ecstasy.

Oskarżeni zamieszkują w różnych miejscowościach Polski, w tym pięciu z nich na terenie Krakowa, dwóch w Tarnowie,  jeden w Nowym Sączu , zaś pozostali na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

             Niektórzy przyznali się  do zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia potwierdzające ustalenia śledztwa.

            Większość oskarżonych była  już w przeszłości karana, w tym m.in. za przestępstwa narkotykowe.

            9  oskarżonych nadal jest tymczasowo aresztowanych i przebywa w zakładzie karnym.

            Na rzecz kar majątkowych zabezpieczono mienie sprawców, w postaci gotówki w złotych polskich i euro, samochodów, motocykla, a także nieruchomości, o łącznej wartości kilku milionów złotych.

            Rozbicie tej grupy przestępczej, ustalenie ról i identyfikacja jej członków a w rezultacie ich zatrzymanie było możliwe dzięki międzynarodowej współpracy w ramach EUROPOL-u i materiałom przekazanym Centralnemu Biuru Śledczemu Policji przez Federalne Biuro Śledcze  Stanów Zjednoczonych.  Otóż  z przekazanych materiałów wynika, że FBI przechwytywało  korespondencję, a w szczególności widomości tekstowe członków gangów narkotykowych, wysyłane za pośrednictwem telefonów komórkowych, wyposażonych w specjalnie utworzoną w tym celu aplikację.                 

         Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

         Wątek dotyczący przemycania z  Hiszpani środków odurzających i ich dalszej dystrybucji na terenie Polski jest kontynuowany.   W tej sprawie prowadzone są   przez prokuratora oraz funkcjonariuszy CBŚP dynamiczne czynności, ukierunkowane na zatrzymanie kolejnych sprawców  uczestniczących w tym przestępczym procederze.

 

                                                                                                                Rzecznik Prasowy

                                                                                                  Prokuratury Okręgowej w Tarnowie       

{"register":{"columns":[]}}