Zawiadomienie pokrzywdzonych w sprawie sygn. 3019-1.Ds.2.2022 o umorzeniu śledztwa
10.01.2022
Tarnów, dnia 3 stycznia 2022 roku
Z A W I A D O M I E N I E
Pokrzywdzonych w sprawie o sygn. 3019-1.Ds.2.2022
o umorzeniu śledztwa
Prokuratura Okręgowa w Tarnowie informuje, że postanowieniem z dnia 3 stycznia 2022 roku umorzono śledztwo w sprawie o sygn. 3019-1.Ds.2.2022 w sprawie:
1. w sprawie dotyczącej osób, które w okresie od dnia 8 listopada 2016 roku do dnia 7 marca 2017 roku, w Tarnowie, Koniuszy, Inowrocławiu i innych miejscowościach, w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadziły do komputerów podmiotów pokrzywdzonych, za pośrednictwem przesłanego im, jako załącznik do wiadomości email złośliwe oprogramowanie, które to oprogramowanie podczas przekazywania informacji przy użyciu Internetu, a w szczególności łączenia się przez pokrzywdzonego ze stroną internetową jego banku wpływało na przetwarzanie danych informatycznych w systemach bankowości elektronicznej podmieniając automatycznie wpisywane numery rachunków odbiorców przelewów na numery rachunków bankowych nieświadomych nielegalności działań osób, formalnie zatrudnionych za pośrednictwem Internetu przez firmy Event4You oraz Prime Lex Spółka z o.o, które środki te wypłacały przekazując je organizatorom procederu, doprowadzając lub usiłując doprowadzić w ten sposób dokonujące płatności osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez akceptację przelewów na podmienione numery rachunków bankowych w łącznej kwocie 610 266,46 PLN, która to kwota stanowi mienie znacznej wartości,
tj. o przest. z art. 286 § 1 k.k. oraz z art. 287 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 kk, a także o przestępstwo z art. 13 § 1 kk. w zw. z art. 286 § 1 k.k. oraz art. 287 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. na zasadzie art. 322 §1 k.p.k. - wobec niewykrycia sprawcy czynu.
2. w sprawie dotyczącej osób, które w dniu 16 stycznia 2017 roku, w Gliwicach, woj. śląskiego, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przesyłały jako załącznik do widomości email zainfekowany plik który miał zawierać informacje o rzekomym zobowiązaniu wobec firmy CUK Ubezpieczenia, zawierający złośliwe programowanie, za pomocą którego usiłowali wpłynąć na przetwarzanie danych informatycznych w systemach bankowości elektronicznej służącej do obsługi rachunku bankowego należącego do użytkującego komputer Zbigniewa M., a w konsekwencji spowodować dokonanie w sposób nieuprawniony przelewu posiadanych przez niego środków finansowych na wskazany przez nich rachunek bankowy, jednak z uwagi na interwencje pokrzywdzonego zamierzonego celu nie osiągnęli, tj. o przest. z art. 13 § 1 kk. w zw. z art. 287 § 1 k.k.
na zasadzie art. 322 §1 k.p.k. - wobec niewykrycia sprawcy czynu.
Pouczenie:
- Stronom procesowym przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji (art. 306 § 1 kpk, art. 325a § 2 kpk oraz art. 465 § 1 i 2 kpk i art. 329 § 1 kpk). Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności (art. 330 § 1 kpk).
Jeżeli prokurator nadal nie znajdzie podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wyda ponownie postanowienie o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia. W takim wypadku pokrzywdzony, który wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1 kpk, może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia o postanowieniu (art. 330 § 2 kpk, art. 55 § 1 kpk). Akt oskarżenia powinien spełniać wymogi określone w art. 55 § 2 kpk. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 kpk).
W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a kpk).
- Na rozstrzygnięcie co do dowodów rzeczowych zażalenie przysługuje podejrzanemu, pokrzywdzonemu oraz osobie, od której odebrano te przedmioty lub która zgłosiła do nich roszczenie (art. 323 § 2 kpk).
- Zażalenie na powyższe postanowienie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 i art. 460 kpk).