100 rocznica powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich.
08.10.2022
Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą miał zaszczyt gościć Ambasadora Japonii Akio Myajima oraz Prezesa Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai Takaaki Ota.
Spotkanie dotyczyło 100. rocznicy powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich, które zostały ewakuowane z Syberii do Japonii i przebywały m.in. w Fukudenkai.
Wieczorem w Ambasadzie Japonii odbyło się uroczyste wydarzenie z udziałem potomków Dzieci Syberyjskich. Podczas spotkania Minister Jan Dziedziczak wygłosił przemówienie, w którym podkreślił niezwykłe więzy łączące Polskę i Japonię, a następnie, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai za wybitne zasługi związane z działalnością charytatywną.
Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia picia herbaty, która miała symbolizować pokój i solidarność z Ukrainą oraz recital fortepianowy w wykonaniu Hidesumi Tanaka.
Dziś Fukudenkai nadal prowadzi działalność charytatywną w Japonii. Ośrodek zebrał 100.000.000 jenów (3,45 mln złotych) na pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce.
Polskę i Japonię łączy wspaniała historia i strategiczne partnerstwona rzecz pokoju na świecie oraz przeciw wspólnym zagrożeniom takim jak Rosja.
Historia Dzieci Syberyjskich
Przez setki lat, od chwili rozbiorów Polacy byli zsyłani przez Rosję, a potem Związek Sowiecki na Syberię. To symbol najcięższej katorgi i tragicznej historii polskiego Narodu. To jednak także symbol niezłomności Polaków.
W 1918 roku po 123 latach zaborów, z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, potomkowie syberyjskich zesłańców, polonijni działacze z Władywostoku stworzyli tam Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu. Na jego czele stanęła Anna Bielkiewicz, nauczycielka, córka syberyjskiego zesłańca.
Celem było zapewnienie sierotom, dzieciom i potomkom polskich katorżników możliwości powrotu do odrodzonej Ojczyzny.
Początkowo, dzięki pomocy Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, ewakuowane dzieci zakwaterowano w amerykańskich koszarach. Wkrótce jednak oddział organizacji we Władywostoku został zlikwidowany. Wokół trwała wojna domowa. Panował głód i epidemie.
Anna Bielkiewicz postanowiła poprosić o pomoc Japonię, która jako zaledwie piąty kraj na świecie (w 1919 r.) uznała niepodległość Polski. Pojechała do Tokio prosić o przewiezienie dzieci do Japonii i ich zakwaterowanie. W Ministerstwie Obrony i Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii została wysłuchana uważnie i ze współczuciem. Otrzymała dokument zobowiązujący wszystkie japońskie służby do udzielania wszelkiej pomocy.
Dzięki współpracy z japońskim Czerwonym Krzyżem, w latach 1920-1922 do Japonii trafiło 765 dzieci, które następnie przetransportowano statkami Japońskiej Marynarki Handlowej do upragnionej Polski. Tu znalazły schronienie w Wejherowie, gdzie dziś jedna z ulic nosi nazwę Dzieci Syberyjskich. W Japonii dzieci znalazły schronienie między innymi w ośrodku pomocy społecznej Fukudenkai w Tokio.
Na podstawie historii akcji ratunkowej polskich dzieci z Syberii przez Japonię do Polski powstał w 2003 r. film Warushawa-no Aki (polski
tytuł: Jesień w Warszawie). Film wyreżyserował Hiroki Hayashi, a rolę Anny Bielkiewicz zagrała Anna Romantowska