W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 rocznica powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich.

08.10.2022

Wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą miał zaszczyt gościć Ambasadora Japonii Akio Myajima oraz Prezesa Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai Takaaki Ota.

100 rocznica powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich.

Spotkanie dotyczyło 100. rocznicy powrotu do Polski Dzieci Syberyjskich, które zostały ewakuowane z Syberii do Japonii i przebywały m.in. w Fukudenkai.

Wieczorem w Ambasadzie Japonii odbyło się uroczyste wydarzenie z udziałem potomków Dzieci Syberyjskich. Podczas spotkania Minister Jan Dziedziczak wygłosił przemówienie, w którym podkreślił niezwykłe więzy łączące Polskę i Japonię, a następnie, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai za wybitne zasługi związane z działalnością charytatywną.

Wydarzeniu towarzyszyła ceremonia picia herbaty, która miała symbolizować pokój i solidarność z Ukrainą oraz recital fortepianowy w wykonaniu Hidesumi Tanaka.

Dziś Fukudenkai nadal prowadzi działalność charytatywną w Japonii. Ośrodek zebrał 100.000.000 jenów (3,45 mln złotych) na pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce.

Polskę i Japonię łączy wspaniała historia i strategiczne partnerstwona rzecz pokoju na świecie oraz przeciw wspólnym zagrożeniom takim jak Rosja.

 

Historia Dzieci Syberyjskich

Przez setki lat, od chwili rozbiorów Polacy byli zsyłani przez Rosję, a potem Związek Sowiecki na Syberię. To symbol najcięższej katorgi i tragicznej historii polskiego Narodu. To jednak także symbol niezłomności Polaków.

W 1918 roku po 123 latach zaborów, z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości, potomkowie syberyjskich zesłańców, polonijni działacze z Władywostoku stworzyli tam Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu. Na jego czele stanęła Anna Bielkiewicz, nauczycielka, córka syberyjskiego zesłańca.

Celem było zapewnienie sierotom, dzieciom i potomkom polskich katorżników możliwości powrotu do odrodzonej Ojczyzny.

Początkowo, dzięki pomocy Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, ewakuowane dzieci zakwaterowano w amerykańskich koszarach. Wkrótce jednak oddział organizacji we Władywostoku został zlikwidowany. Wokół trwała wojna domowa. Panował głód i epidemie.

Anna Bielkiewicz postanowiła poprosić o pomoc Japonię, która jako zaledwie piąty kraj na świecie (w 1919 r.) uznała niepodległość Polski. Pojechała do Tokio prosić o przewiezienie dzieci do Japonii i ich zakwaterowanie. W Ministerstwie Obrony i Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii została wysłuchana uważnie i ze współczuciem. Otrzymała dokument zobowiązujący wszystkie japońskie służby do udzielania wszelkiej pomocy.

Dzięki współpracy z japońskim Czerwonym Krzyżem, w latach 1920-1922 do Japonii trafiło 765 dzieci, które następnie przetransportowano statkami Japońskiej Marynarki Handlowej do upragnionej Polski. Tu znalazły schronienie w Wejherowie, gdzie dziś jedna z ulic nosi nazwę Dzieci Syberyjskich. W Japonii dzieci znalazły schronienie między innymi w ośrodku pomocy społecznej Fukudenkai w Tokio.

Na podstawie historii akcji ratunkowej polskich dzieci z Syberii przez Japonię do Polski powstał w 2003 r. film Warushawa-no Aki (polski

tytuł: Jesień w Warszawie). Film wyreżyserował Hiroki Hayashi, a rolę Anny Bielkiewicz zagrała Anna Romantowska

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}