W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

79 rocznica ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

26.04.2022

26.04.2022 obchodzimy 79. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Tablica upamiętniająca Rotmistrza Witolda Pileckiego w KPRM..

W Sali imienia rtm. Witolda Pileckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w uroczystości upamiętniającej ucieczkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Szef KPRM Michał Dworczyk wraz z innymi członkami rządu złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego.

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rotmistrz Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Pilecki do obozu trafił dobrowolnie, aby pozyskać jak najwięcej informacji o Auschwitz i zorganizować konspirację. Decyzja o ucieczce została podjęta przez rotmistrza ze względu na zagrożenie dekonspiracją. Witold Pilecki, naoczny świadek okrucieństw Niemców, chciał przekazać światu prawdę o KL Auschwitz.

W czasie II wojny światowej Witold Pilecki służył także w Armii Krajowej i brał udział w powstaniu warszawskim. Po jej zakończeniu, w 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany przez komunistów na karę śmierci za swoją działalność niepodległościową. Wyrok skomentował słowami: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim (przy stalinowskich przesłuchaniach) to była igraszka”. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie komuniści zamordowali rotmistrza strzałem w tył głowy.

 

Cześć pamięci wielkiego rotmistrza Witolda Pileckiego!

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}