W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia pogrzebowa po ekshumacji doczesnych szczątków ś.p. ppłk Aleksandry Zagórskiej

26.05.2022

Uroczystości pogrzebowe ś.p. ppłk Aleksandry Zagórskiej. Salwa honorowa.

26 maja Warszawie Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą miał zaszczyt reprezentować Premiera RP Pana Mateusza Morawieckiego i w Jego imieniu odczytać list podczas ceremonii pogrzebowej po ekshumacji doczesnych szczątków ś.p. ppłk Aleksandry Zagórskiej. Sekretarz Stanu na zaproszenie Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka i Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył w Mszy Świętej, którą celebrował ks. Płk Kryspin Rak w intencji  ś.p. ppłk Aleksandry Zagórskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie doczesne szczątki ś.p. ppłk Aleksandry Zagórskiej zostały ponownie pochowane w kwaterze żołnierzy wojny polsko – bolszewickiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ppłk Aleksandra Zagórska walczyła o odzyskanie niepodległości przez Polskę na początku XX wieku. Już jako uczennica gimnazjum brała udział w kolportażu odezw PPS. Była matką Jurka Bitschana, Lwowskiego Orlęcia poległego 21 listopada 1918 roku w obronie Lwowa. Ppłk Zagórska uczestniczyła w organizacji Bojowej PPS oraz Związku Strzeleckiego we Lwowie. Była także organizatorką drużyn kobiecych POW i kobiecej służby wywiadowczej I Brygady Legionów Polskich, organizatorką i komendantką główną Ochotniczej Legii Kobiet. Po wojnie zaangażowała się w pracę w Związku Legionistek Polskich i Związku Obrońców Lwowa. Ppłk Zagórska również podczas II wojny światowej pracowała społecznie - rozdzielając posiłki dla ludności oblężonej Warszawy. Ponadto, brała czynny udział w działalności konspiracyjnej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}