„Dzieło Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr dla Polonii i Polaków za Granicą” – wspomnienie wybitnego kapłana i duszpasterza rodzin polonijnych
12.07.2022
11 lipca 2022 r. w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się konferencja pt. „Dzieło Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr dla Polonii i Polaków za Granicą” poświęcona polonijnej działalności księdza biskupa. Inspiracją do dyskusji była wydana niedawno książka pt. „Świadek ewangelicznej dobroci. Zbiór wspomnień o Księdzu Biskupie Stanisławie Stefanku.”
„Ksiądz Stanisław Stefanek to wspaniały duszpasterz, wzór dla wielu biskupów w naszym kraju, żarliwy patriota i obrońca polskiej rodziny. To także zakonnik ze zgromadzenia bardzo zasłużonego dla Polonii i Polaków za granicą, Zgromadzenia Księży Chrystusowców.
Nasza dzisiejsza konferencja ma właśnie na celu wydobycie jego, często przyćmionego przez wspaniałą działalność bpa Stefanka dla rodziny, działania dla Polonii i Polaków na obczyźnie. To hołd dla tej wielkiej postaci polskiego kościoła, ale i dla jego umiłowanego zgromadzenia, księży chrystusowców, którzy od prawie 90-ciu lat służą Rodakom poza granicami kraju” – mówił otwierając konferencję Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak.
„Chciałbym wyrazić wdzięczność Bogu za to, że mogłem spotkać takiego człowieka jak ksiądz biskup Stefanek – człowieka o którym mogę powiedzieć: ojciec, brat i przyjaciel, a równocześnie pasterz.
Bardzo mu zależało na Polakach za granicą, ale także na Radiu Maryja” – o swoich relacjach z biskupem Stefankiem i wspólnych inicjatywach, jakie podejmowali u początków działalności toruńskiej rozgłośni mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel Radia Maryja i Rektor – założyciel AKSiM.
W gronie prelegentów znaleźli się także: ks. Prof. Paweł Bortkiewicz TChr, Kierownik Zakładu Etyki Społeczno-Politycznej w AKSiM i o. dr Zdzisław Klafka CSsR – Rektor AKSiM, którzy zaprezentowali wiele przykładów działań księdza biskupa Stefanka dla Polonii, nie tylko tych wynikających z jego działalności duszpasterskiej. Dr Bożena Bassa, członkini Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zwróciła uwagę na fundamenty powołania księdza biskupa Stefanka, wynikające z tradycji rodzinnych, gdzie Kościół i Ojczyzna były wartościami nadrzędnymi.
„Ksiądz biskup uważał, że rodziny polonijne, czerpiąc z bogactwa polskiej tradycji, mogą wnieść wiele w obyczajowość danego kraju. Wzywał Polaków za granicą, by nie ulegali kompleksom, ale wyzwalali się z nich, by zachowali dumę i godność narodową, by czerpali z najprostszej prawdy: kim jestem i co wnoszę” – zauważyła dr Bożena Bassa.
Redaktor Katarzyna Cegielska, Kierownik Zakładu Kultury Medialnej w AKSiM a także ks. Krzysztof Jurczak, Prezes Fundacji Vita Familiae, inicjator wydania zbioru wspomnień o wybitnym kapłanie, mówili o relacjach i uczuciach, jakimi darzyli księdza biskupa duszpasterze polonijni i przedstawiciele Polonii, a także wszyscy, którzy mieli zaszczyt spotkać go na swojej drodze. Obradom przysłuchiwali się członkowie rodziny księdza biskupa – jego brat Jan i bratanek Paweł Stefanek, a także s. Maksymiliana Lont, która przez 20 lat prowadziła kancelarię księdza biskupa.
Całą konferencję można obejrzeć linkiem:
https://www.facebook.com/dziedziczak.jan/videos/781169003066234