W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Nauki Polskiej

19.02.2022

Czy wiesz, że… czyli Dzień Nauki Polskiej

„Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki".

Czy wiesz, że …

💡 Kierownikiem naukowym wyprawy, która rozpoczęła eksplorację Antarktyki był polski geofizyk, geograf i polarnik Henryk Arctowski. Pamięć o nim została utrwalona w nazwach geograficznych w krajach polarnych i to jego imię nosi polska stacja naukowo-badawcza na Wyspie Króla Jerzego.

💡 Czołowym modernizatorem Peru w dziedzinie nauki i rozwoju techniczno-cywilizacyjnego, a także twórcą pierwszej wyższej uczelni technicznej w Ameryce Łacińskiej był Polak – Edward Jan Habich. Pomnik na jego cześć znajduje się na Plaza de Polonia w Limie.

💡 Współwynalazca wyświetlacza LCD był Polakiem. Lucjan Bartoszewicz, członek Armii Generała Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, w 1951 roku postanowił wyjechać do USA, gdzie przyjął nazwisko Barton i rozpoczął karierę naukową. Kierował grupą naukową, której wynalazek pozwala nam po dziś dzień cieszyć się między innymi płaskimi ekranami telewizyjnymi.

💡 Jednym z najbardziej zasłużonych budowniczych kolei w Brazylii był pochodzący z Wielkopolski Aleksander Paweł Brodowski. Trwałą pamiątką po działalności polskiego inżyniera jest brazylijska miejscowość Brodósqui (nazwa występuje też w formie Brodowski) w stanie São Paulo.

💡 Ogromny wkład w rozwój Chile pod względem kulturalnym i przemysłowym miał Ignacy Domeyko - profesor oraz wieloletni rektor Uniwersytetu Chilijskiego. W 1848 roku został honorowym obywatelem Chile, a jego nazwisko jest obecne chociażby w nazwach tamtejszych ulic. Na cześć naszego Rodaka nazwano nawet pasmo górskie w Andach.

💡 Ignacy Mościcki, ostatni prezydent II Rzeczypospolitej, był również chemikiem, wynalazcą, budowniczym polskiego przedwojennego przemysłu chemicznego. Na jego dorobek składało się ok. 40 oryginalnych patentów wynalazczych i ok. 60 publikacji naukowych. Opracowane przez niego urządzenia wykorzystano między innymi w 1907 r. w największej baterii kondensatorów na świecie, zainstalowanej na wieży Eiffla.

💡 Inny polski prezydent, Gabriel Narutowicz, również był uznanym naukowcem inżynierem, profesorem Politechniki w Zurychu. Zyskał sławę jako pionier elektrowni wodnych w Szwajcarii.

💡 Maria Skłodowska-Curie mimo tego, że do końca życia pracowała we Francji, utrzymywała ścisłe związki z Polską. Pierwiastek odkryty przez noblistkę i jej męża – Piotra Curie w 1898 roku otrzymał nazwę polon (symbol Po) właśnie na cześć naszej Ojczyzny. Proponując takie rozwiązanie, Skłodowska-Curie chciała zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na sytuację Polski znajdującej się pod zaborami.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasi Rodacy zbudowali fundamenty wielu dziedzin nowych technologii. Przypominanie ich dokonań przyczynia się do promowania nowego wizerunku Polski i Polaków na całym świecie. Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki pod redakcją naukową prof. dr hab. Bolesław Orłowskiego to pięciotomowe dzieło stworzone przez naukowców skupionych wokół Instytutu Historii Nauki PAN, a współwydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Zawiera ponad 1300 biogramów najwybitniejszych polskich uczonych, a każdy z tych biogramów to intelektualna podróż w głąb historii polskiej nauki.

Spragnieni wiedzy na ten temat znajdą więcej informacji pod poniższymi linkami.

 

Materiały

Bolesław Orłowski: Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę
Fenomen polskości – rozmowa z prof. Bolesławem Orłowskim
Film dokumentalny o prof. Bolesławie Orłowskim „Fenomen polskości” na kanale IPNtv
Projekt IPN Giganci Nauki

Wideo

{"register":{"columns":[]}}