W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Polonijne 2020 w Karpaczu

09.09.2020

9 września 2020r. w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu po raz kolejny odbyło się Forum Polonijne zorganizowane przez Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą. W programie Forum znalazły się 4 panele dyskusyjne oraz rozmowa z prof. Zdzisławem Krasnodębskim.

Forum Polonijne panel z JD

Panele odbywały się pod hasłami – „20 milionów obrońców dobrego imienia Polski”, „Polonia partnerem spółek skarbu państwa”, „Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni” oraz „Białoruś – co dalej?”

Podczas panelu „20 milionów obrońców dobrego imienia Polski” w dyskusji wzięli udział: Prowadzący dyskusję Jan Dziedziczak – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Jan Cytowski – Kanada, były Przewodniczący Rady Polonii Świata, Eryk Mistewicz – Prezes Instytutu Nowych Mediów oraz Szymon Szynkowski vel Sęk – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W dyskusji poruszone zostały następujące zagadnienia: czy Polonia i Polacy mieszkający poza granicami Polski mogą skutecznie walczyć  o polskie interesy? Jak można dziś walczyć o dobre imię i pozycję Polski na świecie? W dwudziestomilionowej Polonii tkwi ogromny potencjał. Gdyby każdy z przedstawicieli Polonii przekonał do Polski tylko pięć osób, mielibyśmy sto milionów rzeczników sprawy Polskiej na świecie.

W panelu „Polonia partnerem spółek skarbu państwa” udział wzięli: Tomasz Fill – Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Konrad Raczkowski – Członek Narodowej Rada Rozwoju, Jerzy Kwieciński – prezes Zarządu PGNiG, Maria Koc – senator, wicemarszałek Senat, Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu, Ministerstwo aktywów państwowych. Dyskusję poprowadziła Edyta Hołdyńska – dziennikarka, wPolsce.pl

Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy nadchodzi czas coraz intensywniejszej współpracy Polski z Polonią także w sferze gospodarki na globalnych rynkach? Każdego roku Polonia i Polacy mieszkający i pracujący za granicą transferują do Polski miliardy dolarów. Polskie przedsiębiorstwa są globalnymi markami, odnosząc sukcesy na zagranicznych rynkach.

W ramach panelu “Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni”, w którym poruszono tematy studiowania w Polsce i powrotu młodych ludzi do kraju, wzięli udział: prowadzący Jan Dziedziczak – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Zdzisław Klafka – Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, Wojciech Murdzek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Anna Radecka – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Jolanta Tatara – USA, Prezes Kongresu Oświaty Polonijnej oraz Anna Wawrzyszko – Niemcy, Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.

Próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy studia w Polsce mogą być elementem powrotów do Polski nie tylko najnowszej emigracji zarobkowej, ale także Polaków w trzecim i kolejnych pokoleniach? Posiadacze polskiego paszportu i Karty Polaka mogą bezpłatnie studiować na polskich uczelniach. Mimo tej możliwości, korzysta z niej relatywnie niewiele osób.

Pomiędzy panelami odbyła się rozmowa z prof. Zdzisławem Krasnodębskim – posłem do Parlamentu Europejskiego, którą przeprowadził red. Jacek Karnowski.

Dyskusja przebiegała wokół pytań: Jak tegoroczna pandemia wpłynie na świat, który znamy? Czy gwałtowne zmiany i nowa sytuacja pobudzą zautomatyzowane i coraz bardziej wirtualne stosunki międzyludzkie? Jak  w tym wszystkim odnajduje się Polonia, mając ograniczone możliwości wizyt  w Polsce i spotkań z rodzinami?

Jako ostatni odbył się panel poświęcony sytuacji na Białorusi w którym udział wzięli: Marcin Przydacz -  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Agnieszka Romaszewska-Guzy - Dyrektor Biełsat TV, Aleksander Milinkiewicz - Przewodniczący Partii Ruch „Za Wolność”, Białoruś, Aliaksandr Zarembiuk - Prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie.

Forum Polonijne w Karpaczu odbywało się pod patronatem:

Instytutu Nowych Mediów, Miesięcznika Wszystko Co Najważniejsze, TVP Info, Tygodnika  Sieci

Materiały

Panel 1
20​_mln​_obrońców​_dobrego​_imienia.mp4 159.99MB
Panel 2
Polonia​_partnerem​_spółek​_skarbu​_państwa.mp4 161.25MB
Panel 3
Panel​_-​_Miliony​_studentów​_w​_Polsce.mp4 116.88MB
Panel 4
Panel​_-​_Białoruś.mp4 145.81MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}