Historyczna wizyta Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w prowincji Misiones – kolebce polskiego osadnictwa w Argentynie
12.12.2022
W dn. 7-9 grudnia 2022 r., w ramach oficjalnej wizyty u Polonii argentyńskiej Minister Jan Dziedziczak wraz z delegacją odwiedził prowincję Misiones. Była to pierwsza w historii III Rzeczpospolitej polonijna wizyta w tym regionie na tak wysokim szczeblu.
Wizyta rozpoczęła się w Puerto Libertad, gdzie delegacja odwiedziła parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa od 2007 r. prowadzoną przez oo. bernardynów z Krakowa. Po Mszy św. odbyło się spotkanie z przedstawicielami miasta i gminy Puerto Libertad i Azara, gdzie wielu mieszkańców ma polskie korzenie.
Podczas wizyty w mieście Wanda, założonym w 1936 r. i nazwanym przez polskich osadników na cześć legendarnej polskiej księżniczki, delegacja złożyła wizytę burmistrzowi Demetrio Cuper, którego dziadkowie byli Polakami. W Wanda od wielu lat pracuje oddelegowana przez ORPEG nauczycielka z Polski – Pani Krystyna Archutowska. W prowadzonej przez nią szkole dzieci zaprezentowały polskie tańce i piosenki. Obok znajduje się muzeum osadników "Nuestra Señora del Iguazú", którego dyrektorem jest Pan Kazimierz Piotr Sawicki. Niezależnie od kolekcji eksponatów i dokumentów dotyczących polskiego osadnictwa, w muzeum prezentowana jest także lokalna fauna, z którą musieli zmierzyć się pionierzy w Misiones. Minister Jan Dziedziczak przekazał na ręce dyrektora muzeum Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany tej instytucji przez Premiera RP.
Delegacja KPRM odwiedziła także Dom Polski w Wanda i obejrzała mural przedstawiający historię osadnictwa polskiego w Misiones, o którym opowiadała Pani Marta Sawa – Prezes lokalnego Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego. Uczestnicy spotkania odwiedzili także drewnianą Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie znajdują się trzy piękne obrazy Królowej Polski. Podobna kaplica jest także w pobliskiej miejscowości Lanousse, której mieszkańcami są głównie potomkowie Polaków.
W miejscowości Oberá, w przepięknym Domu Polskim w stylu góralskim znajdującym się na terenie Parku Narodów, odbyło się spotkanie z miejscową Polonią oraz władzami miasta. Członkowie delegacji mogli tam podziwiać wystawę poświęconą polskim pionierom uprawy herbaty w Argentynie, a także pokazać tańców polskich w wykonaniu zespołu "Nasza Mała Polska". W dowód uznania za zaangażowanie w promocję gospodarczą i kulturalną Polski w prowincji Misiones, Minister Jan Dziedziczak wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Panu Miguelowi Skowronowi, Konsulowi Honorowemu RP. W imieniu Premiera RP przekazał także Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla Domu Polskiego w Oberá.
W Apóstoles, miejscowości do której w 1897 roku dotarli pierwsi polscy osadnicy, Minister Jan Dziedziczak spotkał się z Panią Burmistrz Marią Safran oraz członkami Stowarzyszenia Polskiego kierowanego przez Fecundo Śniechowskiego, którzy pięknie zaśpiewali po polsku pieśń "Czarna Madonna". Delegacja odwiedziła Kościół pw. Św. Piotra i Pawła i złożyła kwiaty przed pomnikiem Niepodległej Polski wybudowanym w 1918 r. W Apóstoles znajduje się ponadto Pomnik Pierwszych Osadników, Wozu Polskiego oraz Pomnik Pisanki. Pisanka, zawierająca motywy polskie i ukraińskie, znajduje się na skrzyżowaniu Alei Polski i Ukrainy i upamiętnia 12 pierwszych rodzin przybyłych do Apóstoles – 6 było polskich a 6 ukraińskich. Obie nacje wprowadziły jedyny w Argentynie zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, kultywowany do dziś.
Nieopodal Apóstoles, w posiadłości La Cachuera, położone jest Muzeum Historyczne im. Stanisława Staszica. Stanisława Staszica. Stanisława Staszica. Juana Szychowskiego – Polaka, założyciela rodzinnego przedsiębiorstwa "Amanda", producenta i największego argentyńskiego eksportera yerba mate. Polska delegacja spotkała się z rodziną Szychowskich, z których część posiada polskie paszporty.
Misiones to najbardziej na północ wysunięta prowincja Argentyny, leżąca w sferze podzwrotnikowej wśród lasu tropikalnego. Pionierzy polskiego osadnictwa dotarli tam pod koniec XIX w. Polskie korzenie ma obecnie 1/3 mieszkańców tej prowincji. Najbardziej znane polskie miejscowości to Apóstoles, Wanda, Oberá, Azara i Lanousse.