W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nauczyciele i promotorzy polskiej oświaty na I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą w Jachrance

07.07.2023

6 lipca 2023 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą zorganizowanym przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą i Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.

I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

W Kongresie bierze udział blisko 500 gości z 40 krajów. "Polacy za granicą nie są petentem państwa polskiego, nie są kłopotem dla państwa polskiego, są ważnym partnerem. Wspólnie z wami chcemy coś zrobić dla Ojczyzny" – mówił do zebranych minister Jan Dziedziczak. Podczas uroczystej inauguracji Kongresu, odbyła się ceremonia wręczenia Honorowej Odznaki za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą osobom i organizacjom wspierającym polską oświatę i naukę w krajach Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Celem Kongresu jest wzmocnienie współpracy polonijnych środowisk edukacyjnych i naukowych z placówkami w kraju oraz dyskusja nad sposobami wsparcia w organizowaniu i promowaniu nauczania języka i polskiej kultury na świecie.

Kongres otworzył dyrektor Instytut Rozwoju Języka Polskiego imieniem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego profesor Jacek Gołębiewski. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odczytał  list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a w swoim wystąpieniu przedstawił rządową strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

"Mam świadomość, że nauczyciele to elita środowiska polonijnego. Uważam was za ludzi, którzy czują odpowiedzialność za sprawy polskie. Nie musimy was do tego wzywać, sami to wywodzicie ze swojego inteligenckiego etosu" – mówił do zebranych minister Jan Dziedziczak. Jak podkreślił, znajomość języka polskiego jest ważna dla osób, które chcą wrócić do Polski. "Jeśli nie ma polskiej edukacji, nie ma szans na powrót. Dlatego musimy udostępnić polską naukę. Bez was, drodzy nauczyciele polonijni, nie byłoby szans na powrót do kraju naszych rodaków mieszkających za granicą" – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

"Szkoły polskie i polonijne na świecie to jedne z najważniejszych i najskuteczniejszych instytucji podtrzymujących znajomość języka, historii i tradycji polskich. Musimy promować język polski wśród naszych Rodaków za granicą, a Kongres to doskonała okazja, aby wspólnie z przedstawicielami organizacji polskich i polonijnych rozmawiać o tym, jak czynić to jeszcze bardziej efektywnie" – mówił w trakcie swojego wystąpienia dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami w KPRM Jan Badowski.

W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego minister Jan Dziedziczak wręczył Honorowe Odznaki za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Uhonorowani zostali:

•      Pan Adam Chłopek – Prezes Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu,

•      Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce,

•      Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce,

•      Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie,

•      Polonijna Organizacja Nauczycieli w Argentynie,

•      Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna",

•      Polska Macierz Szkolna w Belgii,

•      Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii,

•      Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą w Wielkiej Brytanii,

•      Centrum Dyrektorów i Kadr Zarządzających polskich szkół w Wielkiej Brytanii "Edukator",

•      Forum Polskich Szkół w Holandii,

•      Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech,

•      Polska Macierz Szkolna w Irlandii,

•      Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą,

•      Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

"Gratuluję wszystkim odznaczonym i dziękuję, że jesteście Ambasadorami Polskości" – powiedział na zakończenie ceremonii Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Kongresu wręczono także Złote Medale "Sapientia et Veritas" wybitnych naukowców polskiego pochodzenia oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami w KPRM.

I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą potrwa do 9 lipca. Honorowym patronatem objęła to wydarzenie Agata Kornhauser Duda, małżonka Prezydenta RP.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}